« 2013

Repertuar na grudzień 2014

2015 »

dzisiejsza data: 28 marzec 2024 (czwartek)

28 XII 2014 niedziela

28 XII 2014 niedziela, godzina 18:00, sala koncertowa

Marcin Pospieszalski – kontrabas, gitara basowa, wokal
Mateusz Pospieszalski – saksofony, wokal
Janusz Yanina Iwański – gitara, wokal
Antoni „Ziut” Gralak - trąbka, tuba, wokal
Frank Parker – perkusja
gościnnie: Zbigniew „Uhuru” Brysiak – instrumenty perkusyjne, Włodzimierz Kiniorski – saksofony, Aleksander Korecki – saksofony, Stanisław Sojka – wokal, dzieci Tie Break: Szczepan, Mikołaj, Nikodem, Marek, Łukasz Pospieszalscy; Cecylia i Marysia Gralak oraz Zuzanna Iwańska

Koncertowi towarzyszy wystawa fotograficzna oraz premiera siedmiopłytowego boxu, zawierającego wznowienie wszystkich płyt zespołu Tie Break.

Organizatorzy: OPK Gaude Mater, UM Częstochowa, Filharmonia Częstochowska

TIE BREAK - zespół jazzowy założony pod koniec lat 70. w Częstochowie.
Zespół powstał w 1977 roku z inicjatywy gitarzysty Janusza "Yaniny" Iwańskiego i basisty Krzysztofa Majchrzaka. Wkrótce dołączyli flecista Grzegorz Chmielecki, nieżyjący już perkusista Czesław Łęk oraz saksofonista Piotr Leśniowski. Nazwę Tie Break autorstwa menedżera Marka Górniaka grupa przyjęła dwa lata później po opracowaniu materiału już z nowym członkiem – Antonim "Ziutem" Gralakiem i na potrzeby występu na festiwalu Jazz Juniors'80. Miejscem prób i pierwszych występów był ówczesny klub Wakans. Pierwszy duży koncert będący elementem przeglądu filmów inspirowanych twórczością Marka Hłaski grupa zagrała w ówczesnym kinie Relax.
W 1980 roku Tie Break wygrał festiwal Jazz Juniors w Krakowie, w tym samym roku został też laureatem festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu. Jesienią 1982 do zespołu dołączył Mateusz Pospieszalski. Jesienią 1983 Krzysztofa Majchrzaka zastąpił kontrabasista, wówczas jeszcze student Akademii Muzycznej w Katowicach – Marcin Pospieszalski.
Tie Break był uważany za objawienie tzw. generacji "young power", ale z powodu konfliktu z PAGART-em długo nie mógł nagrać płyty, utrudniano mu także udział w imprezach zagranicznych. Na podstawie nagrań muzycy z Tie Breaku zostali zakwalifikowani do festiwalu w Leverkusen. Formalne zaproszenie trafiło do Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego i PAGART-u, zespół dowiedział się o nim półtora miesiąca po zakończeniu imprezy.
Pierwsze profesjonalne nagrania muzycy mieli w Radiu Kraków, stało się to dzięki Antoniemu Krupie, który usłyszał ich podczas Jazz Juniors.
Z grupą współpracowali m.in.: Sarandis Juwanudis,Tomasz Stańko, Stanisław Sojka, Jorgos Skolias, Andrzej Urny, Andrzej Ryszka, Zbigi "Uhuru" Brysiak, Włodzimierz Kiniorski, a później także Amadeusz Kuba Majerczyk oraz Dariusz Makaruk. Obecnie muzycy zajęci własnymi projektami artystycznymi zbierają się bardzo rzadko.