« 2015

Repertuar na czerwiec 2016

2017 »

dzisiejsza data: 28 marzec 2024 (czwartek)

4 VI 2016 sobota

4 VI 2016 sobota, godzina 19:00, sala koncertowa

12. Hot Jazz Spring Częstochowa 2016

Saksofonarium
Lisa Wahlandt Trio
Alice in Dixieland

Aleksandra Mieczyńska - prowadzenie koncertu

pełen program Festiwalu - www.hotjazzspring.eu

Saksofonarium to żeński kwartet powstały w listopadzie 2009 r. w Krakowie. Saksofonarium jest rezultatem zderzenia różnych muzycznych temperamentów, które połączyła fascynacja kameralistyką saksofonową. Kwartet ciągle poszerza swoje horyzonty muzyczne, przekonując się do nowych brzmień oraz stawiając sobie coraz to nowe wyzwania. Tworzą go cztery saksofonistki, absolwentki krakowskiej Akademii Muzycznej. Paulina Owczarek - saksofon barytonowy. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Andrzeja Rzymkowskiego oraz filologii rosyjskiej na UJ. Gra na saksofonie altowym i barytonowym. Dorota Olech - saksofon tenorowy. Ukończyła z wyróżnieniem klasę saksofonu na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest również absolwentką Kulturoznawstwa UMCS w Lublinie. Aleksandra Skierka - saksofon altowy. Jest absolwentką OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku. Studiowała w klasie saksofonu prof. Andrzeja Rzymkowskiego na Akademii Muzycznej w Krakowie. Ukończyła również Akademię Ignatianum, na Wydziale Pedagogicznym. Joanna Jarosz - saksofon sopranowy/altowy. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie saksofonu prof. Andrzeja Rzymkowskiego.

Lisa Wahlandt Trio

Lisa Wahlandt - vocal, studiowała w Bruckner Konservatorium w Linz oraz Manhattan School of Musik w Nowym Jorku. Występuje w klubach i na festiwalach jazzowych w całej Europie, oraz jest docentem w klasie wokalistyki jazzowej. Nagrała wiele płyt dla renomowanego wydawnictwa "Enja". Znana coraz bardziej jako twórczyni muzyki filmowej. Andrea Hermenau - fortepian, vocal, studiowała w Richard-Strauss-Konservatorium w Monachium, pierwsze miejsce w konkursie "Jugend jazzt 2002", dyplom w klasie kompozycji na WSM w Dreźnie. Wiele nagrań jako muzyk studyjny. Christiane Öttl - kontrabas, vocal, docent LandesjugendJazzorchester Bayern, prowadzi zajęcia na kursach dla młodzieży, miltiinstrumentalistka. Tio specjalizuje się w arranżacjach na jazzowo utworów lat 30-tych oraz utworów epoki swingu. Wykonuje też utwory w innych stylach od jazzu poprzez bossa nova do standardów pop. Grupa ta znana jest także pod nazwą "Die drei Damen". Echa prasowe: "(...) jedne z najbardziej fascynujących głosów jazzu w Europie!" (Welt am Sonntag), "Każdy ich utwór to przeżycie!" (Süddeutsche Zeitung), "Każdy z ich utworów to przeżycie!" (Mittelbayerische Zeitung).

Alice in Dixieland

Składający się tylko z pań holenderski zespół "Alice in Dixieland" istnieje już od ponad 30 lat. Inspiracją przy wyborze nazwy dla dla zespołu była książka Lewisa Carolla "Alice in Wonderland" ("Alicja w krainie czarów"). Początkowo zespól grał wyłącznie dixieland, ale z czasem zaczął rozszerzać repertuar. Obecnie aranżacje zespołu mają elementy nie tylko dixielandu, ale także swingu i mainstreamu. Występował on już w Danii, Szwecji, Finlandii, Grecji, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Tunezji, Włoszech. W Polsce słyszeliśmy go podczas festiwalu "Swinging Jura" w Olsztynie k/Częstochowy w roku 2008. Pierwszą płytę zespół nagrał w roku 1984, po niej nastąpiło 6 kolejnych. Nawiązuje on łatwo kontakt z publicznością, zwraca uwagą starannymi aranżacjami. Skład zespołu: Louise Hensen – Vocal; Suzan Veneman – trąbka / Vocal; Anja Nielsen – Saksofon tenorowy/ Vocal; Amaia Izarzurgaza Barrena – fortepian; Sylvia Maessen – kontrabas/ Vocal; Lielian Tan – perkusja.