« 2014

Repertuar na listopad 2015

2016 »

dzisiejsza data: 28 marzec 2024 (czwartek)

12 XI 2015 czwartek

12 XI 2015 czwartek, godzina 19:00, sala koncertowa

Festiwal jaZZ i okolice

David Krakauer - klarnet
Rob Schwimmer - fortepian, instrumenty klawiszowe
Sara Caswell - skrzypce
Brad Jones - kontrabas
Sheryl Bailey - gitara
John Hadfield - perkusja

Organizator: Tomasz Szabelski - Inicjatywa.org

David Krakauer jest jednym z najznakomitszych muzyków nowej fali klezmerów. Łącząc stary świat z nowym pokazuje nową jakość muzyki klezmerskiej, stapiającej w jednorodną całość elementy uniesienia, radości i lęków.

Muzyka Krakauera, choć oparta na tradycyjnym brzmieniu klezmerskim, "przenosi tradycję muzyki klezmerskiej w epokę rocka" (Jon Pareles, "The New York Times"). Słychać w niej również wpływy R&B, jazzu i funku. Wirtuoz klarnetu ze słynnego zespołu The Klezmatics jest jedną z najbardziej charakterystycznych postaci nowojorskiego ruchu nowej muzyki klezmerskiej. Wnosi powiew życia do odziedziczonej tradycji.

David Krakauer jest także uznanym artystą nurtów dalekich od muzyki klezmerskiej, m.in. muzyki kameralnej, awangardowej, rockowej. Współpracował z takimi grupami jak: Kronos Quartet, Arditti String Quartet, orkiestra Radia Berlińskiego oraz z kompozytorami: Johnem Cage’em i Johnem Zornem.

David Krakauer jest jednym z najważniejszych twórców współczesnej muzyki żydowskiej, od wielu lat jest ikoną Festiwalu Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu. Przez ponad dwie dekady – począwszy od The Klezmatics i wczesnych nagrań dla wytwórni Johna Zorna (Tzadik Rec.), po współpracę z takimi muzykami jak Fred Wesley, Kronos Quartet i Socalled, czy najlepszymi orkiestrami symfonicznymi i wybitnymi kompozytorami muzyki współczesnej – Krakauer na nowo odkrywa przed nami muzykę swoich przodków. Będąc pod silnym wpływem funku, jazzu i hip hopu, nadaje jej niepowtarzalny, współczesny charakter.

David Krakauer wystąpi w ramach festiwalu: jaZZ i okolice już po raz trzeci.

Źródło: materiały organizatora