14 kwietnia 2015

Niemiecki kompozytor Martin Voellinger gościem Filharmonii

16 kwietnia 2015 w ramach Czwartkowych Wieczorów z Chórem Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum zespół pod dyrekcją Janusza Siadlaka zaprasza na koncert  The Latin Jazz Mass Martina Voellingera.

The Latin Jazz Mass to eklektyczne dzieło łączące wiele kultur i nurtów muzycznych swoimi rytmami przeniesie nas na między innymi na Kubę i Karaiby. Wykorzystanie różnych stylów – od salsy, rumby czy tanga aż po popowe ballady i funk sprawiają, że każda część mszy jest jedyna w swoim rodzaju. Połączenie chóru – typowego dla muzyki sakralnej - instrumentów jazzowych, które nadają muzyce charakterystycznego „feelingu” i kubańsko-brazylijskich rytmów, które podrywają publiczność do tańca, tworzą mieszankę, której nie sposób się oprzeć. Chwytliwe melodie, wyrafinowana harmonia zarówno w partiach chóralnych jak i kompozycji instrumentalnej oraz bogactwo formy to czynniki które sprawią, że to dzieło które pokocha publiczność każdej płci i w każdym wieku.

Chórowi towarzyszyć będą instrumentaliści: Andrzej Kloś - fortepian, Jan Świątek - saksofony, Grzegorz Włodarczyk - kontrabas, gitara basowa, Przemysław Pacan - perkusja. Na sali koncertowej obecny też będzie sam kompozytor.

Martin Voellinger urodził się w 1977 roku w Fuldzie (Niemcy). Studiował muzykę kościelną i śpiew w Ratyzbonie oraz w Zurychu. Uczestniczył w wielu międzynarodowych kursach mistrzowskich. Jest laureatem 1. Konkursu Dyrygenckiego Bayreuth-Regensburg i finalistą Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Organowej Górnej Austrii. W czasie studiów pracował jako dyrektor chóru oraz trener wokalny i asystent organisty w chórze katedralnym. Od 2007 do 2012 był dyrektorem Chóru Chłopięcego w Lucernie, z którym odniósł wiele sukcesów. Obecnie oprócz swojej pracy jako nauczyciel śpiewu w szkole muzycznej w Lucernie, jest organistą w Steinhausen. Repertuar nad którym pracuje ze swoimi zespołami jest bardzo zróżnicowany: od prostych piosenek dziecięcych przez współczesną twórczość chóralną, msze, kantaty, komedie muzyczne aż do dużych dzieł scenicznych i teatralnych oraz oratoriów. Martin Voellinger jako kompozytor kieruje swą muzykę bezpośrednio do ludzi i ich uczuć obracając się między tradycją a nowoczesnością - sięga po style pop, jazz i world music. Jego utwory cieszą się dużą popularnością i są chętnie wykonywane. Największym międzynarodowym sukcesem cieszy się jego jedna kompozycja - The Latin Jazz Mass, wykonywana nawet w: Ameryce Łacińskiej, Chinach, Korei i Japonii.

Serdecznie zapraszamy!