Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

17 listopada 2016

Wspomnienie o dyrygencie Leonie Jelonku

Leon Jelonek (16.03.1916 r. — 20.12.1994 r.) Częstochowianin z urodzenia, tutaj spędził cale życie, poświęcając je częstochowskiej kulturze muzycznej. Od 1945 roku związany z częstochowską orkiestrą symfoniczną, początkowo jako instrumentalista (altowiolista) i administrator, następnie, po ukończeniu studiów dyrygenckich u Artura Malawskiego w katowickiej PWSM, jako drugi dyrygent.

Dyrygował wieloma koncertami o bardzo różnorodnym repertuarze —symfonicznymi z udziałem najwybitniejszych solistów, popularnymi oraz niezliczonymi koncertami umuzykalniającymi dla dzieci i młodzieży, podczas których bardzo często pełnił również funkcję prelegenta (ok. 2000 koncertów).

W przełomowym dla Państwowej Orkiestry Symfonicznej sezonie 1965/66 i następnym, do roku 1967, pełnił funkcję dyrektora i kierownika artystycznego. Dyrygował historycznym, pierwszym koncertem symfonicznym w nowym budynku filharmonii częstochowskiej 6 listopada 1965 roku. Na etacie dyrygenta częstochowskich filharmoników pracował do 1971 roku. Później kontynuował tę współpracę jako twórca autorskich audycji dla najmłodszych słuchaczy. Opracowywał ich tematykę i repertuar oraz wygłaszał prelekcje. Po raz ostatni zadyrygował filharmonikami na kilka miesięcy przed śmiercią w 1994 roku.

Drugim, ważnym nurtem jego pracy była działalność pedagogiczna. Był nauczycielem przedmiotów muzycznych i dyrygentem chórów w szkołach ogólnokształcących i wieloletnim pedagogiem Państwowej Szkoły Muzycznej w Częstochowie. Prowadził tam m.in. klasę dyrygowania i założył pierwszą w dziejach szkoły uczniowską orkiestrę symfoniczną (1956).

W 1971 roku rozpoczął pracę dydaktyczną i naukową w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. Był twórcą, organizatorem i wieloletnim kierownikiem Zakładu Wychowania Muzycznego WSP oraz prodziekanem Wydziału Humanistyczno-Pedagogicznego. Uzyskał stopień naukowy docenta. Założył i prowadził chór akademicki. Był promotorem wielu prac magisterskich oraz autorem licznych publikacji z dziedziny upowszechnienia muzyki wśród dzieci i młodzieży, autorem licznych artykułów publicystycznych z zakresu historii kultury muzycznej naszego miasta oraz pracy naukowej „Z dziejów życia muzycznego w Częstochowie", która ukazała się wkrótce po jego śmierci.

Warto ponownie podkreślić, iż był muzykiem, który całe swoje życie poświęcił popularyzacji muzyki w naszym mieście, zarówno poprzez swą pracę dyrygencką, prelegencką, pedagogiczną, publicystyczną oraz działalność w stowarzyszeniach muzycznych. Był m.in. współzałożycielem i wieloletnim sekretarzem miejscowego koła Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

Pamięci znanego i popularnego muzyka jest dedykowany koncert, który odbędzie się w piątek 18 listopada 2016 r. Wypełni ten wieczór symfoniczny muzyka W. A. Mozarta, kompozytora którego dzieła lubił i cenił Leon Jelonek i chętnie nimi dyrygował. Podczas tego koncertu melomani usłyszą motet, a właściwie krótką solową kantatę Exultate jubilate, Symfonię g-moll oraz słynną Mszę koronacyjną C dur KV 317. W mozartowskim programie wystąpią znakomici śpiewacy-soliści, filharmoniczny chór „Collegium Cantorum" przygotowany przez Janusza Siadlaka, a częstochowskimi filharmonikami dyrygować będzie Andrzej Kosendiak.

Wanda Malko
__________



Wspomnienie o dyrygencie Leonie Jelonku