Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

14 listopada 2017

Prawykonanie koncertu na dwa flety i smyczki

W piątek, 17 listopada, swoje prawykonanie będzie miał Koncert podwójny na dwa flety i orkiestrę smyczkową Marcina Błażewicza.

To część projektu „Zamówienia kompozytorskie", firmowanego przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a prowadzonego przez Instytut Muzyki i Tańca. Pierwsze w Polsce przedsięwzięcie systemowo wspierające najnowszą twórczość muzyczną dzięki któremu, co roku od pięciu lat, powstaje około stu nowych kompozycji, a szerokie grono odbiorców ma do nich dostęp. Zwycięski projekt wyłoniony w drodze konkursu wniosków otrzymuje dotację na powstanie utworu, jego prawykonanie oraz nagranie, które następnie zostaje bezpłatnie udostępnione w sieci, w zbiorach Narodowego Instytutu Audiowizualnego (portal Ninateka.pl).

Marcin Błażewicz, którego koncertu posłuchamy w Częstochowie, jest nie tylko kompozytorem, ale też animatorem życia muzycznego oraz pedagogiem, wykładowcą i kierownikiem katedry kompozycji Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina. Pochodzi z Warszawy. Początkowo wybrał studiowanie filozofii w Akademii Teologii Katolickiej (dziś to Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Uczył się tam przez lata 1974 i 75, ale w 1977 r. był już studentem Akademii Muzycznej w Warszawie. Ukończył ją z wyróżnieniem. Wyróżnienia i nagrody zbierał też za swoje kompozycje, a w 1988 otrzymał Nagrodę im. Stanisława Wyspiańskiego za całokształt twórczości.

Od lat propaguje kulturę, zorganizował ponad 200 koncertów, głównie muzyki współczesnej, kierował dużymi imprezami. I tak poznali go częstochowianie, bo w 1986 r. był w naszym mieście dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu „Jeunesses Musicales”. Należał do grupy jurorów Międzynarodowego Festiwalu Radiowego Prix Italia. Sprawował funkcję kierownika muzycznego Teatru Polskiego Radia, współpracował z Telewizją Edukacyjną i Polskim Radiem „BIS", założył czasopismo „Muzyka21". Jest działaczem ZAiKS-u, członkiem Towarzystwa Sztuki Perkusyjnej, polskiej sekcji „Jeunesses Musicales” oraz Związku Kompozytorów Polskich.

Na program piątkowego koncertu złożą się też dwa bardzo znane utwory wielkich kompozytorów – Uwertura do opery „Don Giovanni” Wolfganga Amadeusza Mozarta i V Symfonia c-moll op. 67 Ludwiga van Beethovena.

Z Orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej wystąpią fleciści Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz. Dyrygował będzie Adam Klocek.