Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

16 listopada 2018

Zbisław Janikowski rozmawiał z Ireneuszem Kozerą

To było kolejne już spotkanie z cyklu "Zbisław Janikowski rozmawia z...". Gospodarzem jest Zbisław Janikowski, literat i znawca Częstochowy. Autor felietonów, książek, tekstów satyrycznych, wspomnieniowych i słynnych już szopek noworocznych.

14 listopada gościem spotkania w ratuszu był dyrektor Filharmonii Częstochowskiej Ireneusz Kozera.



Ireneusz Kozera działalność organizacyjną w sferze kultury rozpoczął podczas studiów. Po zakończeniu studiów w WSN w Częstochowie i Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Powstańców Śląskich w Opolu oraz kilkuletnim okresie pracy pedagogicznej został dyrektorem Państwowej Filharmonii w Częstochowie (1986).

Orkiestra prowadziła wówczas ożywioną działalność koncertową w siedzibie i poza Częstochową, także poza granicami kraju, m.in.: brała udział w 200. Rocznicy Rewolucji Francuskiej w Cagnes-sur-Mer, wystąpiła podczas sympozjum mozartowskiego w austriackim Grazu, koncertowała w Niemczech z „Requiem” Mozarta. Filharmonia prowadziła szeroką działalność edukacyjną, a także festiwalową, organizując Festiwal Skrzypcowy im. G. Bacewicz i Festiwal Chóralny „Ars Chori”, współorganizując Międzynarodowy Festiwal „Jeunesses Musicales” oraz inicjując powstanie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Ireneusz Kozera współtworzył pierwszą Radę Artystyczno-Programową MFMS „Gaude Mater”, w której, z kilkuletnią przerwą, brał udział do 2012 roku. Funkcję dyrektora Filharmonii sprawował do 1992 roku. W 1993 ukończył Podyplomowe Studium Menedżerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Ireneusz Kozera był inicjatorem powstania i przez 12 lat prezesem Stowarzyszenia Środowisk Twórczych w Częstochowie, którego celem była intensyfikacja i koncentracja działań twórczych różnych środowisk miasta. W szczytowym okresie działalności w Stowarzyszeniu działały zespoły kabaretowe, muzyczne, klub literacki „44”, organizowano liczne wystawy plastyczne, a klub Stowarzyszenia Środowisk Twórczych był miejscem spotkań częstochowskich artystów.

W roku 1995 pracował jako główny specjalista ds. promocji w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie, a od 1996 był dyrektorem Akademickiego Centrum Kultury Politechniki Częstochowskiej, w którym wspólnie z działającym przy ACK chórem „Collegium Cantorum” organizowano Akademickie Spotkania Muzyczne. W „Klubie Politechnik” odbywały się też: premiery Teatru Tańca, Festiwal Teatrów Studenckich, Ogólnopolski Akademicki Turniej Tańca Towarzyskiego, spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

W 1996 Ireneusz Kozera zainicjował powstanie, zarejestrował i został Prezesem Zarządu Fundacji „Śpiew i Taniec Ludowy” z siedzibą w Koszęcinie, której podstawowym zadaniem było wspieranie działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Ireneusz Kozera współpracował ściśle z dyrektorem Zespołu, prof. Stanisławem Hadyną oraz jego następcami, przy organizacji koncertów, m.in. w: Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, Sali Kongresowej, Bazylice Jasnogórskiej. Fundacja wspierała również organizowane przez Regionalny Ośrodek Kultury Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne „Z daleka i bliska” oraz inne działania związane z kultywowaniem tradycji i kultury ludowej.

W latach 1999-2010 był Naczelnikiem Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Częstochowy, a po reorganizacji Urzędu pełnił obowiązki, kolejno, Naczelnika Wydziału Kultury i Promocji oraz Naczelnika Wydziału Kultury, Promocji i Sportu (2011). W okresie swojej pracy w administracji samorządowej doprowadził do reaktywacji zespołu jazzu tradycyjnego Five O’Clock Orchestra, który po 20 latach wznowił działalność koncertową, a w latach 2001 i 2002 został laureatem „Złotej Tarki” na festiwalu w Iławie. Na bazie sukcesów Zespołu od 2002 odbywa się w Częstochowie Festiwal Jazzu Tradycyjnego „Hot Jazz Spring” oraz powstało Częstochowskie Stowarzyszenie Jazzowe, którego Ireneusz Kozera jest honorowym członkiem.

Inspirował i wspierał wiele działań promujących młodych twórców (konkurs i wystawa „Nadzieje plastyczne Częstochowy”, Ogólnopolski Konkurs na obraz dla młodych malarzy im. Mariana Michalika, Turniej Jednego Wiersza, konkurs dla młodych jazzmanów „Swingujący Kruk”) oraz był w gronie inicjatorów powołania w Częstochowie Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, które powstało w ramach ministerialnego programu „Znaki Czasu”, obecnie z siedzibą w Konduktorowni.

Pośród przedsięwzięć powstałych z inicjatywy lub przy wsparciu Ireneusza Kozery wymienić należy ponadto: Częstochowskie Spotkania Gitarowe, Konkurs Rozrywkowej Muzyki Akordeonowej, odbywające się corocznie od 1999 Święto Muzyki, Częstochowską Noc Kulturalną, Festiwal Dobrej Piosenki im. Kaliny Jędrusik.

Laureat Nagrody Specjalnej przyznanej w 2008 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego w uznaniu „nieocenionych zasług dla kultury polskiej”, szczególnie w pracy na rzecz upowszechniania kultury muzycznej.

Od listopada 2011 pełnił obowiązki dyrektora Filharmonii Częstochowskiej, 29 grudnia 2011 otrzymał od Prezydenta Miasta Częstochowy powołanie na stanowisko dyrektora Filharmonii.

W 2014 roku Ireneusz Kozera został laureatem nagrody Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury. Dyrektor został wyróżniony za całokształt osiągnięć w dziedzinie promocji i upowszechniania kultury.

W 2017 roku dyrektor otrzymał honorową odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Odznaka przyznawana jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Dyrektor Ireneusz Kozera został doceniony za wieloletni wkład w rozwój i promocję polskiej kultury.
W tym samy roku, na wniosek Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, dyrektor otrzymał Złotą Honorową Odznakę za zasługi dla Województwa Śląskiego.




Zbisław Janikowski rozmawiał z Ireneuszem Kozerą Zbisław Janikowski rozmawiał z Ireneuszem Kozerą Zbisław Janikowski rozmawiał z Ireneuszem Kozerą Zbisław Janikowski rozmawiał z Ireneuszem Kozerą Zbisław Janikowski rozmawiał z Ireneuszem Kozerą Zbisław Janikowski rozmawiał z Ireneuszem Kozerą Zbisław Janikowski rozmawiał z Ireneuszem Kozerą Zbisław Janikowski rozmawiał z Ireneuszem Kozerą Zbisław Janikowski rozmawiał z Ireneuszem Kozerą Zbisław Janikowski rozmawiał z Ireneuszem Kozerą Zbisław Janikowski rozmawiał z Ireneuszem Kozerą Zbisław Janikowski rozmawiał z Ireneuszem Kozerą Zbisław Janikowski rozmawiał z Ireneuszem Kozerą Zbisław Janikowski rozmawiał z Ireneuszem Kozerą Zbisław Janikowski rozmawiał z Ireneuszem Kozerą Zbisław Janikowski rozmawiał z Ireneuszem Kozerą