Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

06 czerwca 2017

Requiem Brahmsa z przesłaniem pełnym nadziei

W piątek 9 czerwca 2017 o godz. 19.00 w Sali koncertowej Filharmonii Częstochowskiej koncert oratoryjny w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej, Chóru Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum” (przyg. Janusz Siadlak), Chóru Filharmonii Łódzkiej (przyg. Dawid Ber) oraz Ewy Biegas (sopran), Adama Szerszenia (baryton) pod batutą Adama Klocka. W programie Niemieckie Requiem op. 45 Johannesa Brahmsa.

Ein Deutsches Requiem to utwór powstały pod wpływem śmierci matki kompozytora w 1865 roku. Praca nad Requiem trwała do roku 1868, a ostateczna wersja dzieła składa się z siedmiu części. Wbrew tytułowi, nie jest to jednak msza żałobna, ale raczej liryczna refleksja nad śmiercią, niosąca pocieszenie żyjącym. Brahms wybrał teksty z Biblii Lutra, zarówno ze Starego jak i Nowego Testamentu, skorzystał także z Apokryfów.

Dzieło składa się z siedmiu części ułożonych symetrycznie wokół centralnego, czwartego, ogniwa. Partie solowe pojawiają się w ogniwach trzecim (baryton) i piątym (sopran), części druga i szósta są potraktowane najbardziej symfonicznie, zaś pierwsza i siódma część zaweirają ten sam materiał muzyczny i operują tekstami o podobnym wyrazie. Charakterystyczną ciemną barwę dźwięku pierwszej części Requiem Brahms osiągnął poprzez rezygnację z partii skrzypiec: smyczki tworzą jedynie kontrabasy, wiolonczele i altówki.

Teksty wybrane przez Brahmsa to rozmyślania o kruchości ludzkiego życia, jego przemijaniu oraz wspominaniu bliskich, którzy odeszli. Dzieło jest uniwersalnym, ponadczasowym przesłaniem o ogromnej sile ekspresji i ładunku emocjonalnym, poruszającym nie tylko sferę doznań artystycznych słuchaczy, lecz przede wszystkim dotykającym głębi ich duszy.


Zapraszamy!