Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

en spacer 360
5 czerwca 2018

14. Hot Jazz Spring już w najbliższy weekend!

14. edycja wiosny jazzowej w Częstochowie, czyli Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Hot Jazz Spring Częstochowa 2018 już w najbliższy weekend!

Pierwszym zagranicznym artystą, który zaprezentuje się w ramach tegorocznego Hot Jazz Spring będzie Tcha Limberger. Ten urodzony w 1977 w Bruges artysta jest belgijskim muzykiem cygańskim, gitarzystą, skrzypkiem i piosenkarzem.

Największą gwiazdą tegorocznego Hot Jazz Spring będzie Scott Hamilton urodzony 12 września 1954, światowej sławy amerykański saksofonista tenorowy. Weźmie on udział w piątkowym koncercie, podczas którego zabrzmi Suita Nowoorleańska w wykonaniu Five O'Clock Orchestra, oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka.

Pierwszym koncertem w sobotni wieczór na scenie Filharmonia Częstochowska będzie Wojtek Kamiński & His Swing Workshop, który gra w składzie Wojtek Kamiński - piano, organy Hammonda, Marek Rudnicki - saksofon sopranowy, tenorowy, klarnet, flet, Paweł Tartanus - gitara, śpiew, Andrzej Zielak - kontrabas, Bogdan Kulik - perkusja. Wojtek Kamiński to pianista, organista, jazzman, kompozytor i pedagog wyrosły na fundamencie wielkiej miłości do starego jazzu. Swing Workshop jest jednym z wielu projektów, które zbudował od podstaw. O bardzo wysokim poziomie artystycznym zespołu Swing Workshop świadczą bardzo wysokie notowania w rankingach Jazz Top, które są organizowane przez miesięcznik Jazz Forum.

Ponadto w sobotę Filharmonia Częstochowska zabrzmi niezwykle rytmiczną muzyką, bowiem bluesem, jazzem i funkiem, którymi aż do szpiku kości przesiąknięty jest leader swojej formacji, wybitny amerykański trębacz i wokalista Boney Fields z Chicago. Założył on swoją 7-osobową formację w roku 1997 w Paryżu. Członkami są muzycy z całego świata. Motywem przewodnim koncertu jest twórczość Jamesa Browna, idola leadera grupy.

Ostatniego festiwalowego dnia, tuż po wręczeniu statuetek w konkursie Swingującego Kruka, na scenie Filharmonii Częstochowskiej zabrzmi blues w najlepszym wydaniu. Sprawi to Abi Wallenstein Spirit of The Blues. Zespół wystąpi w składzie: Abi Wallenstein - gitara i wokal, Marc Breitfelder - harmonijka, Georg Schroeter - fortepian i Martin Röttger - perkusja. Wszyscy trzej, to mistrzowie swoich instrumentów, którzy jako pierwsi Europejczycy wygrali Międzynarodowy konkurs Blues Challenge w Memphis, USA, czyli największy na świecie konkurs bluesowy. Abi Wallenstein nie bez powodu jest jednym z największych mistrzów bluesowych w Niemczech.

Na zakończenie 14. Hot Jazz Spring wystąpi Peter Mante's Gospel Project, czyli afro-amerykańska formacja wokalna, która wykonuje muzykę gospel. Grupa ta powstała w roku 2002 w Nadrenii w okolicach Düsseldorfu. Szefem tej formacji jest pianista, dyrygent i aranżer Peter Mante.

Szczegółowy program na stronie oraz profilu fanpage’u Festiwalu.