Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

en spacer 360
28 stycznia 2019

Płyta Chóru Collegium Cantorum nominowana do Fryderyka 2019

Miło nam poinformować, że płyta „Beatus vir” z utworami Pawła Łukaszewskiego w wykonaniu Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum (Janusz Siadlak - kierownictwo artystyczne, Aleksandra Zeman - dyrygent) została nominowana no tegorocznej edycji nagrody polskiego środowiska muzycznego FRYDERYK.

Nominacja płyty jest dużym wyróżnieniem dla zespołu. Dyrygent chóru, Janusz Siadlak z wybitnym kompozytorem współpracował wielokrotnie:

To jest taki kolejny dowód, że jakąś drogę, która chór obrał kilka lat temu jest drogą do przodu i ukazuje nam ona coraz ciekawsze przestrzenie rozwoju artystycznego. Sama płyta Pawła Łukaszewskiego, jeśli chodzi o muzykę, musi być dobra, bo to znakomity kompozytor – światowej sławy, częstochowianin. Pisał dla znakomitych zespołów, m.in. dla Chóru Polskiego Radia. My zajęliśmy się oczywiście przygotowaniem tego znakomitego materiału, który obejmuje 15 pozycji, z czego najważniejszym elementem jest tytułowy „Beatus vir”. Są to modlitwy opisujące wybitne postaci: św. Wojciecha, św. Marcina, św. Stanisława, św. Zygmunta, św. Pawła, czy kardynała Wyszyńskiego. Jest to muzyka, która powstała w latach 1996-2007. Ja muzykę Pawła Łukaszewskiego w ogóle wykonuję od bardzo dawna, więc cieszyłem się, że mogliśmy poznać kolejne jego utwory.

Płyta została nominowana w kategorii MUZYKA POWAŻNA - Album roku - Muzyka chóralna oratoryjna i operowa, nagrania zrealizowano z latach 2016-2018 w Filharmonii Częstochowskiej.