Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

« 2016

Repertuar na listopad 2017

2018 »

15 XI 2017 środa

godzina 19:00

sala kameralna

Meta-morfozy

15 XI 2017 środa, godzina 19:00, sala kameralna

sala kameralna

Meta-morfozy

ARCHIWUM





Meta-morfozy



Mihi Kim - flet
Teresa Czekaj -fortepian



Ludwig van Beethoven - Wariacje op. 107 n°7 “Schöne Minka”
Sergiusz Prokofiew - Sonata na flet et fortepian op. 94
Karol Szymanowski - Pieśń Roksany z opery "Król Roger" (tr. Mihi Kim)
Alexandre Tansman - Sonatina na flet i fortepian (1925)
Régis Campo - Steamy Punk na flet solo
Tadeusz Szeligowski  - Sonata na flet i fortepian




Urodzona w Seulu Mihi Kim rozpoczęła naukę gry na flecie w wieku 10 lat. Pięć lat później, za namową Alaina Marion, podjęła decyzję kontynuowania nauki w Europie. Jest absolwentką Konserwatorium Paryskiego i Hochschule für Musik w Kolonii i w Monachium, a w gronie jej profesorów znajdują się: Alain Marion, Ida Ribéra, Jean-Pierre Rampal, Andras Adorjan, Aurèle Nicolet, Paul Meisen, Pierre-Yves Artaud i Jean-Louis Beaumadier.
W 1998 roku Mihi Kim została laureatką V Międzynarodowego Konkursu „Jean Pierre Rampal”, a w dwa lata później zwyciężyła w Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Bayreuth.
Równolegle z karierą solistyczną Mihi Kim rozpoczęła pracę pedagogiczną. Jest autorką CD-ROM-ów „Fluting up!” i „Fluting-up!LS” wydanych w sześciu językach I rozprowadzanych na całym świecie.
Mihi Kim występuje regularnie we Francji i poza jej granicami (Niemcy Korea, Tajwan, Serbia, Japonia Słowenia, Stany Zjednoczone, Chile, Włochy, Wielka Brytania) a także prowadzi rozległą działalność pedagogiczną jako wykładowca uczelni paryskich i profesor licznych kursów mistrzowskich.
Jej współpraca z kompozytorem Régisem Campo zaowocowała opublikowaniem dwóch płyt „Autoportraits” (Mandala/Harmonia Mundi) i “Pop-arts”(Aeon/Harmonia Mundi). Kilka jej nagrań zrealizowanych wraz z harfistką Rachel Talitman i altowiolistą Pierre-Henri Xuerebem zostało również opublikowanych przez wytwórnię Harp&co. Kilka lat temu Mihi Kim wydała swoją pierwszą płytę solową „Le cavalier bleu” (Anima Records). Towarzyszy jej w niej na fortepianie Bertrand Giraud.
Mihi Kim gra na platynowym flecie Miyazawa (900/000)

Teresa Janina Czekaj ukończyła Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Zbigniewa Szymonowicza. Kontynuowała studia pianistyczne w Konserwatorium Paryskim w klasie Dominika Merlet, a także na kursach mistrzowskich u Nikity Magaloffa, Pascala Rogé, Paula Badury-Skody i Rudolfa Kerera. Jest laureatką międzynarodowych konkursów pianistycznych. Jako solistka i kameralistka koncertowała w niemal wszystkich państwach europejskich, a także w Azji i w Stanach Zjednoczonych. Jest współzałożycielką tria „Xanthos” (flet, wiolonczela, fortepian), które specjalizuje się w wykonawstwie zapomnianej muzyki XIX wieku. Prowadzi również działalność pedagogiczną zarówno jako wykładowca w konserwatorium jak i profesor kursów mistrzowskich.
Jednocześnie Teresa Janina Czekaj współpracuje z polską i francuską prasą, pisząc artykuły na temat korespondencji sztuk, muzyki, sztuki współczesnej i historii Polski. Współredagowała francuską kolekcję dotyczącą muzyki klasycznej, a jako redaktor naczelny popularnej w Polsce kolekcji „Gazety Wojenne” przyczyniła się do udostępnienia czytelnikom wielu nieznanych dokumentów (w tym prasowych) dotyczących II wojny światowej. W czasie trwania Roku Chopinowskiego 2010 została wybrana do roli konsultanta włoskiego filmu o Chopinie zrealizowanego na potrzeby telewizji RAI. Pojawiła się w nim obok Marthy Argerich, Adama Harasiewicza, Roberto Prossedy i innych.
Od 2012 roku Teresa Janina Czekaj jest prezesem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków we Francji, które organizuje comiesięcznie koncerty w Bibliotece Polskiej w Paryżu.

źródło: materiały organizatora