22 IX 2018 sobota, godzina 18:00, sala koncertowa
sala koncertowa
Nadzwyczajny Koncert Inauguracyjny 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana
Nadzwyczajny Koncert Inauguracyjny
12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Shlomo Mintz – skrzypce, dyrygent
Adam Klocek – dyrygent
Z. Noskowski – Fantazja góralska
H. Wieniawski – II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22
A. Vivaldi – Pory roku
Shlomo Mintz jest uważany za jednego z najwybitniejszych wirtuozów skrzypiec. Ceniony za swoją stylistyczną wszechstronność i biegłość techniczną przez krytyków, środowisko i publiczność regularnie występuje na scenach całego świata z recitalami, koncertami muzyki kameralnej oraz towarzyszeniem uznanych orkiestr i dyrygentów.
Urodził się w Moskwie 1957 roku. Dwa lata później jego rodzina wyemigrowała do Izraela, gdzie uczył się pod kierunkiem Jeno Hubaya i Ilony Fehér, która przedstawiła go Isaacowi Sternowi, który stał się jego mentorem. Był także studentem Dorothy DeLay w Nowym Jorku.
Pierwszy koncert Shlomo Mintz dał w wieku 6 lat, a gdy miał 11 lat zadebiutował z izraelskimi filharmonikami. Wkrótce potem Zubin Mehta poprosił go, żeby zastąpił chorego Itzhaka Perlmana i z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej zagrał Pierwszy koncert skrzypcowy Paganiniego. W wieku 16 lat Shlomo Mintz zadebiutował w Carnegie Hall z Pittsburgh Symphony Orchestra pod dyrekcją Williama Steinberga. Z inicjatywy Isaaca Sterna oraz Amerykańsko-Izraelskiej Fundacji Kultury rozpoczął studia w Juilliard School of Music. W wieku 18 lat zaczął koncertować w Europie, 2 lata później podpisał wieloletni kontrakt z Deutsche Grammophon. W tym samym czasie Shlomo Mintz rozpoczął także swoją karierę dyrygencką, podejmując współpracę z takimi orkiestrami jak: Royal Philharmonic Orchestra, NHK Symphony (Japonia), Orkiestrą Symfoniczną Izraela, Concertgebouw, La Scalą, London Symphony Orchestra, Rotterdam Philharmonic, Stuttgart Radio Orchestra, La Fenice, Detroit Symphony oraz Teatro Colón.
Shlomo Mintz współpracował ze słynnymi artystami takimi jak: Isaac Stern, Mstislav Rostropovich, Pinchas Zukerman, Itzhak Perlman, Zubin Mehta, Claudio Abbado, Carlo Maria Giulini, Antal Dorati, Erich Leinsdorf, Eugene Ormandy, Riccardo Muti, Yuri Temirkanov, Ida Haendel, Ivry Gitlis i wielu innych.
W latach 1989 – 1993 był konsultantem muzycznym Orkiestry Kameralnej Izraela, a od 1994 konsultantem muzycznym oraz pierwszym gościnnym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Maastricht, z którą występował jako dyrygent i solista. W 2008 roku został pierwszym gościnnym dyrygentem Orkiestry Filharmonicznej w Zagrzebiu.
Od 2002 do 2012 roku był dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Sion-Valais oraz dyrektorem artystycznym Arena di Verona.
Artysta jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród, m.in. Premio Internazionale Accademia Musicale Chigiana, Diapason D’Or, Grand Prix du Disque, Gramophone Award and the Edison Award. W 2006 roku Shlomo Mintz otrzymał tytuł Honoris Causa Uniwersytetu Ben-Gurion w Beersheba w Izraelu.
Shlomo Mintz regularnie prowadzi kursy mistrzowskie, a od 2012 jest także dyrektorem Crans-Montana Classics Masterclasses w Szwajcarii. Był jednym z założycieli Keshet Eilon International Violin Mastercourse w Izraelu. Przez 18 lat patronował letnim programom dla młodych utalentowanych skrzypków z całego świata w kibucu Eilon. Shlomo Mintz jest także współzałożycielem fundacji Violin of Hope, której jednym z celów jest szerzenie pokoju na świecie przez muzykę. Fundacja ta gromadzi instrumenty, głównie skrzypce, których właściciele stracili życie w gettach i obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej. Z okazji 60-lecia powstania Państwa Izrael Fundacja przygotowała także specjalne wydarzenia artystyczne w Jerozolimie.
Artysta regularnie zapraszany jest do zasiadania w jury prestiżowych, międzynarodowych konkursów muzycznych, Było członkiem jury takich konkursów jak: Konkurs Czajkowskiego w Moskwie (1993), Konkurs Królowej Elżbiety w Brukseli (1993 i 2001). W 2001 roku był przewodniczącym jury Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. W latach 2002 do 2011 przewodniczył także międzynarodowym konkursom skrzypcowym w Sion Valais. Obecnie jest mentorem i przewodniczącym jury Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Buenos Aires, przewodniczącym Ilona Fehér Budapest Violin Competition, Munetsugu Angel Violin Competition w Japonii oraz HKIVS Shlomo Mintz International Violin Competition w Pekinie.
Z okazji 60. urodzin artysty Deutsche Grammophon wydało jego nagrania w formie 13-płytowego albumu, zawierającego legendarne nagrania utworów Mendelssohna, Prokofiewa, Sibeliusa, Lalo, Vieuxtempsa oraz koncertów z słynnymi orkiestrami pod dyrekcją Claudio Abbado czy Zubina Mehty.
Ostatnio Shlomo Mintz dał się poznać publiczności jako kompozytor. Premiera jego uwertury „Anthem To An Unkown Nation” odbyła się w czerwcu 2017 roku w Vigadó Grand Hall w Budapeszcie. Z kolei Sonatina na skrzypce i fortepian została zaprezentowana melomanom podczas koncertów w Domodossola i w Istambule w październiku ubiegłego roku