Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

« 2017

Repertuar na wrzesień 2018

2019 »

dzisiejsza data: 3 grudzień 2024 (wtorek)

23 IX 2018 niedziela

godzina 18:00

sala koncertowa

Folk nie z tej ziemi 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana

23 IX 2018 niedziela, godzina 18:00, sala koncertowa

sala koncertowa

Folk nie z tej ziemi 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana

ARCHIWUM






Folk nie z tej ziemi
12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana





Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej
Adam Klocek – dyrygent

Lautari:
Maciej Filipczuk - skrzypce
Jacek Hałas - fortepian, akordeon
Michał Żak - klarnet, flet, szałamaja
gościnnie: Marcin Pospieszalski – kontrabas

Kapela Maliszów:
Jan Malisz - skrzypce, basy, lira korbowa, akordeon, śpiew
Zuzanna Malisz - śpiew, basy, bęben
Kacper Malisz - pierwsze skrzypce, basy, nyckelharpa



LAUTARI
Polska grupa etno-jazzowa, której twórczość osadzona jest w tradycjach muzycznych środkowej, wschodniej i południowej Europy oraz Kaukazu, na płycie Vol. 67 sięgnęli po fortepianowe opracowania ludowych melodii zebrane zredagowane przez Oskara Kolberga. Założycielem i liderem grupy jest Maciej Filipczuk. Zainicjowany przeze mnie projekt muzyczny "Lautari" to próba odnajdywania żywych pierwiastków kultury tradycyjnej i wykorzystania ich w przedsięwzięciach artystycznych.
Inspiracją jest dla mnie muzyka i postawa cygańskich Lautarów tworzących "cygański jazz", wirtuozów i mistrzów improwizacji, ale też bardzo proste, użytkowe formy ludowej twórczości. Dalekie jest mi odtwarzanie tradycji konkretnej wsi czy społeczności. W swych poszukiwaniach muzycznych chcę przywoływać to, co w różnych tradycjach żywe, naznaczone wiarą, magią, intuicją i mądrością.

KAPELA MALISZÓW
Rodzinną kapelę z Męciny Małej w Beskidzie Niskim tworzą Jan Malisz i jego dzieci; Zuzanna i Kacper. Kapela inspiruje się tradycyjną muzyką wiejską swojego regionu ale również tańcami i przyśpiewkami z różnych obszarów Polski. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny, z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Nie jest tylko szkolnym odtworzeniem starych melodii. Kapela tworzy również własne utwory o charakterze wiejskim, dialogujące ze współczesnością, zahaczające o różne style. W swej muzyce zespół wykorzystuje także skrzypce odziedziczone po ojcu Jana Malisza, Józefie oraz basy i bębny wykonane przez Jana w jego pracowni, w której powstają oprócz wyżej wymienionych, również takie instrumenty jak lira korbowa, fidel kluczowa (nyckelhharpa) i wiele innych.
W roku 2014 Kapela zdobyła: I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe, II miejsce na Festiwalu Nowa Tradycja oraz „Złote Gęśle” dla Kacpra Malisza, III miejsce dla Jana Malisza w kategorii multiinstrumentalista na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu. W roku 2013 kapela zdobyła następujące wyróżnienia: I miejsce oraz nagrodę publiczności – Stara Tradycja przy Festiwalu Wszystkie Mazurki świata w Warszawie, I miejsce – Festiwal Śpiewaków i Kapel w Kazimierzu, Nagrodę główną” Karpacki Grajek’ – Festiwal Folkloru Karpat w Trzcinicy, Nagrodę specjalną za bardzo interesującą interpretację melodii własnego regionu oraz technikę gry zdobył Kacper Malisz na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej.
W 2017 Kapela Maliszów jako jeden z trzech zespołów grała z orkiestrą na koncercie otwarcia targów Womex w Katowicach. Kapela koncertowała w Malezji na Rainforest Music Festival, w Wielkiej Brytanii na WOMAD Festival na scenie radia BBC3, w Niemczech Rudolstadt Festival, w Radio WDR 3 w Kolonii, w Bonn (koncert zorganizowany przez Polski Instytut w Dusseldorfie) w Offenburgu,w Estonii na Viljandi Folk Music Festival oraz w Beligii na Gooikkoorts Festival. Ponadto Kapela zagrała w Pałacu Prezydenckim z okazji Koncertu Nadzwyczajnego poświęconemu Oskarowi Kolbergowi, na Festiwalu EthnoPort 2015, EtnoKraków 2015, Rozstaje 2015, 2017 Globaltica,Festiwal Dźwięki Północy oraz Skrzyżowanie Kultur 2014. W roku 2013 i 2014 muzyka kapeli była również prezentowana na Międzynarodowych Targach Sztuki "Womex".
Folk nie z tej ziemi 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana Folk nie z tej ziemi 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana Folk nie z tej ziemi 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana Folk nie z tej ziemi 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana Folk nie z tej ziemi 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana Folk nie z tej ziemi 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana Folk nie z tej ziemi 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana Folk nie z tej ziemi 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana Folk nie z tej ziemi 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana Folk nie z tej ziemi 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana Folk nie z tej ziemi 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana Folk nie z tej ziemi 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana Folk nie z tej ziemi 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana Folk nie z tej ziemi 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana Folk nie z tej ziemi 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana Folk nie z tej ziemi 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana Folk nie z tej ziemi 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana