« 2020

Repertuar na grudzień 2021

2022 »

dzisiejsza data: 9 maj 2024 (czwartek)

3 XII 2021 piątek

WIELCY SKRZYPKOWIE - Roman Kim

3 XII 2021 piątek, godzina 19:00, sala koncertowa

WIELCY SKRZYPKOWIE - Roman Kim

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Roman Kim – skrzypce
Adam Klocek – dyrygent

Niccolo Paganini –  Koncert skrzypcowy D-dur nr 1 op. 6
Antonín Dvořák  – VIII Symfonia G-dur op. 88

Uznawany na całym świecie za jednego z najbardziej innowacyjnych i biegłych skrzypków naszych czasów. Nieustannie przyczynia się też do ewolucji techniki gry na skrzypcach, poszerzając granice tego, co jeszcze kilka lat temu było uważane za niemożliwe nawet przez najlepszych skrzypków na świecie. Znakiem rozpoznawczym Kima są pryzmatyczne okulary własnego projektu, które ułatwiają skupienie i koncentrację.

Kiedy w 2010 roku 19-letni wówczas solista zaprezentował na YouTube film, w którym wykonywał transkrypcję "Arii na strunie G" Johanna Sebastiana Bacha, wywołał prawdziwą sensację. Fakt, że grał wszystkie cztery partie partytury na jednych skrzypcach, zadziwił wybitnych znawców i sławnych skrzypków. Od tego czasu jego świeże i niekonwencjonalne podejście do muzyki klasycznej jest oklaskiwane w całej Europie, Rosji, Azji i Stanach Zjednoczonych. Kim gra pod batutą wybitnych dyrygentów, a towarzyszą mu słynne orkiestry. Jako solista Roman Kim zwraca szczególną uwagę na twórczość Niccolò Paganiniego, walcząc z uprzedzeniami, że muzyka Paganiniego jest jedynie powierzchownymi wirtuozowskimi popisami.

Śladem wielkiej i dawnej tradycji komponowania przez solistów, Roman Kim jest także wykonawcą własnych kompozycji. W 2015 nawiązał ścisłą współpracę z renomowanym niemieckim wydawnictwem muzycznym Bärenreiter. Pierwsza edycja jego aranżacji Kima "Arii na strunie G" Bacha została wyprzedana w ciągu kilku miesięcy.

Muzyka Romana Kima jest romantyczna, tonalna i melodyjna. Choć nawiązuje na wielkich kompozytorów XIX wieku, jest również bardzo oryginalna ze względu na techniczne nowinki, które pozwalają mu tworzyć absolutnie zadziwiające dźwięki. Jego parafrazy „I Brindisi” na tematy włoskiego operowe Verdiego umocniły jego reputację współczesnego Paganiniego. Jedną z jego najbardziej udanych aranżacji jest także Allegro z „Eine kleine Nachtmusik” Mozarta, które również ukazało się nakładem Bärenreitera. Zainspirowany „La Folia” Arcangelo Corelli’ego, Kim zaproponował własne podejście do słynnego motywu muzycznego, który zainspirował tak wielu kompozytorów w przeszłości. W kwietniu 2017 roku ukazały się nakładem Bärenreiter „Trzy romanse” Romana Kima na skrzypce i fortepian.

W tym samym roku jego debiutancki album „Kimpossible” został wydany przez Sony Classical i przyjęty z entuzjazmem przez krytykę na całym świecie. Jednym z najnowszych, godnych uwagi dzieł Kima jest aranżacja "Koncertu fortepianowego d-moll" Jana Sebastiana Bacha. Kim nie tylko przekłada muzykę orkiestrową Bacha na skrzypce solo, ale także dodaje kadencję, skomponowaną specjalnie do tej wersji. Przez ostatnie dwa lata Roman Kim pracował nad swoim "Requiem". Ekspresyjna, rozbudowana kompozycja na skrzypce solo została zainspirowana chorałami gregoriańskimi i rzymskokatolicką mszą za zmarłych. Części utrzymane są w tradycyjnej formie liturgicznej, łącząc muzyczną efektowność i duchową głębię. Kompozycja miała być prawykonana w 2020 roku w Hiroszimie, upamiętniając 75. rocznicę zbombardowania tego japońskiego miasta. Jednak wydarzenie zostało przełożone z powodu pandemii.

Urodzony w Kazachstanie w rodzinie o koreańsko-tatarsko-białoruskich korzeniach, Kim zaczął grać na skrzypcach jako pięciolatek. Mając osiem lat wstąpił do klasy słynnej prof. Galiny Turchaninowej w Centralnej Szkole Muzycznej w Moskwie. W 2004 roku otrzymał stypendium „Fundacji Mścisława Rostropowicza”. W 2008 roku rozpoczął studia w Kolonii u prof. Wiktora Tretiakowa. W 2012 roku wygrał Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy „Valsesia Musica”. Kim grał koncerty we Włoszech, Niemczech, Francji, Węgrzech, Rosji, USA, Chinach, Korei Południowej, Rumunii, Szwajcarii i na Tajwanie. Występował m.in. w takich salach jak: Laeiszhalle Hamburg, Tonhalle Düsseldorf, Filharmonia Kolońska, Rumuńskie Ateneum, Filharmonia Berlińska, Monachium Herkulessaal, Beijing Concert Hall, Bari Teatro Petruzzelli, Seoul Arts Centre, Franz Lista Music Academy Budapest i Taipei National Concert Hall. Grał z następującymi orkiestrami: Orkiestra Symfoniczna NDR, Staatskapelle Halle, Orkiestra Symfoniczna Aachen, Orchestra del Teatro, Suwon Orkiestra Filharmoniczna i Düsseldorfer Symphoniker.

Roman Kim mieszka obecnie w Kolonii i studiuje kompozycję w tamtejszym konserwatorium. Gra na skrzypcach, które sam zaprojektował. Instrument powstał w warsztacie mistrza lutnika Alexandra Hazina (Kolonia) pod nazwą „Superior” w 2015 roku.

fot. Agnieszka Małasiewicz