Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

« 2024

Repertuar na marzec 2025

2026 »

21 III 2025 piątek

godzina 19:00

sala koncertowa

KONCERT  JUBILEUSZOWY

21 III 2025 piątek, godzina 19:00, sala koncertowa

sala koncertowa

KONCERT JUBILEUSZOWY

ARCHIWUM

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum
Janusz Siadlak - przygotowanie chóru
Anna Maria Jopek
KROKE
VOŁOSI
Tomasz Kulisiewicz - skrzypce
Kinga Chudzikowska – wiolonczela
Jakub Lemański – wiolonczela

Adam Klocek - dyrygent

Karol Furtak (PR Program 2) - prowadzenie


John Tavener – A Hymn to the Mother of God
Wojciech Kilar – Orawa
Henryk Mikołaj Górecki – Totus Tuus
Volosi – repertuar własny z orkiestrą kameralną
Wojciech Kilar – Suita z filmu „Dracula”
KROKE i Anna Maria Jopek – repertuar własny z orkiestrą
Wojciech Kilar – muzyka z filmu „Portret damy”
Wojciech Kilar – temat z filmu „Dziewiąte wrota


Szanowni Państwo, Drodzy Melomani

Już 80 lat gra dla Państwa orkiestra symfoniczna w Częstochowie.

Kiedy w roku 1945 trwały jeszcze zacięte walki o Wrocław i Ziemie Zachodnie, w Częstochowie grano pierwsze koncerty. Częstochowa miała wiele szczęścia – to tu znalazło nowy dom wielu znakomitych artystów, szukających schronienia bo wypędzonych ze zburzonej Stolicy. Wspomogli oni znacznie tworzenie symfonicznego zespołu, który przez lata rozwijał się, zyskując w roku 1965 rangę Filharmonii. Symboliczne jest miejsce, w jakim pobudowano gmach naszej instytucji – ruiny Nowej Synagogi. Dzięki muzyce i pamięci o światowej sławy wirtuozie i społeczniku urodzonym w Częstochowie, Bronisławie Hubermanie, miejsce to nadal wypełnia duch sacrum, tym razem jako świątyni sztuki i muzyki. Po rozbudowie w roku 2012, dawny gmach z przepiękną salą koncertową projektu legendarnego inżyniera – akustyka, Witolda Straszewicza, rozrósł się niemal dwukrotnie, tworząc jeden z największych i najnowocześniejszych kompleksów filharmonicznych w Polsce.
Dzisiejszy koncert będzie jubileuszem dość różnym programowo od tego, czego na ogół można spodziewać się po tego typu uroczystościach. Wielkie dzieła symfoniczne i oratoryjne zaprogramowaliśmy na okalające koncert jubileuszowy piątkowe wieczory. Dzisiejszy wypełnią dzieła o mniejszych rozmiarach, genialne w swojej prostocie i pięknie. Ma to być muzyczna opowieść o ludziach, ich emocjach i otaczającej nas przyrodzie. Poruszymy wątki bliskie naszemu miastu oraz związanym z nią wybitnym postaciom jak Bronisław Huberman czy Wojciech Kilar. Spróbujemy zbudować konteksty inspirowane wiolinistyką, religijnością, tradycyjną kulturą polską i żydowską. Pomogą nam w tym wybitni wykonawcy jak Anna Maria Jopek, KROKE czy Volosi. Solistami będą również członkowie naszej Orkiestry: koncertmistrz Tomasz Kulisiewicz oraz wiolonczeliści Kinga Chudzikowska i Jakub Lemański. Spróbujemy pokazać, że muzyka nie jest sztuką abstrakcyjną, ale ściśle wiąże się, opowiada i komentuje nasze życie oraz otaczający nas świat.
W tym szczególnym dla nas dniu dziękujemy wszystkim wspaniałym Melomanom za zaufanie i obecność na koncertach, Władzom Miasta Częstochowy oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego za wsparcie i prowadzenie naszej instytucji, a pracownikom Filharmonii za ich ciężką i oddaną pracę. Niech w tych niełatwych czasach sztuka rozświetla nam drogę, którą idziemy.
Życzę Państwu i naszej instytucji wielu lat owocnej działalności i kolejnych pięknych jubileuszy.

Dyrektor
Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana
ADAM KLOCEK

_________________

fot. Agnieszka Małasiewicz

  1. Orkiestra symfoniczna i chór podczas występu na scenie w sali koncertowej. W tle znajduje się chór, składający się z mężczyzn i kobiet ubranych w eleganckie stroje – kobiety w długich czerwonych sukniach, a mężczyźni w czarnych garniturach z czerwonymi krawatami. Na pierwszym planie widać muzyków orkiestry grających na instrumentach smyczkowych, a także dyrygenta ubranego na czarno, prowadzącego wykonanie. Cała scena jest oświetlona ciepłym czerwonym światłem, nadającym dramatyczny i uroczysty nastrój występowi.
  2. Koncertmistrz Tomasz Kulisiewicz w eleganckim fraku, grający na skrzypcach. Jest on skoncentrowany na swoim instrumencie, trzymając smyczek w jednej ręce, a skrzypce w drugiej. W tle widać innych muzyków orkiestry, głównie skrzypków i altowiolistów, ubranych w formalne stroje – mężczyźni w smokingach, kobiety w czarnych sukniach. Za nimi stoją pulpity z nutami oraz mikrofony. Scena jest oświetlona zielonym światłem, nadającym zdjęciu dynamiczny nastrój.
  3. Dynamiczny występ zespołu Vołosi. Główną postacią jest skrzypek o ekspresyjnej mimice i falujących włosach, grający z pasją na skrzypcach. Ma na sobie elegancki, ale nieformalny garnitur. W tle inni muzycy – wiolonczelista oraz skrzypkowie – także oddają się energicznemu wykonaniu, ubrani w ciemne stroje. Scena jest oświetlona ciepłym światłem, a w tle widać niebieską poświatę i reflektory. Całość oddaje atmosferę żywiołowego koncertu, pełnego emocji i artystycznej ekspresji.
  4. Występ duetu wiolonczelistów z orkiestrą. Na pierwszym planie wiolonczelista Jakub Lemański w białej koszuli koncentruje się na swojej grze, trzymając smyczek w dłoni i skupiając wzrok na instrumencie. Obok niego wiolonczelistka Kinga Chidzukowska w czarnej koszuli, z ekstrawagancką fryzurą, wpatruje się w nuty na pulpicie. W tle widać innych muzyków oraz sceniczne oświetlenie w zielonych tonacjach.
  5. Na pierwszym planie Anna Maria Jopek w ciemnym garniturze śpiewa do mikrofonu, mając zamknięte oczy i wyraz skupienia na twarzy. Obok niej stoi mężczyzna w białej koszuli i czapce z daszkiem, trzymając skrzypce i smyczek. Po prawej stronie dyrygent ubrany na czarno gestykuluje, prowadząc orkiestrę w tle. Scena oświetlona jest niebieskim światłem, a za artystami widać muzyków orkiestry grających na instrumentach smyczkowych.
KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY KONCERT  JUBILEUSZOWY