Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

« 2024

Repertuar na marzec 2025

2026 »

dzisiejsza data: 2 kwiecień 2025 (środa)

8 III 2025 sobota

godzina 18:00

sala koncertowa

Koncert nie tylko dla Pań

8 III 2025 sobota, godzina 18:00, sala koncertowa

sala koncertowa

Koncert nie tylko dla Pań

ARCHIWUM

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Małgorzata Trojanowska – sopran
Tomasz Krzysica - tenor
Jan Miłosz  Zarzycki – dyrygent


Najpiękniejsze arie i duety z oper i operetek. W programie m.in.: Verdi - Traviata - aria Violetty, Dvořák - Taniec Słowiański 3 z op. 46, Strauss Kuplety Barinkaya z opery Baron cyganski, Wielka sława to żart


Małgorzata Trojanowska. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku (dyrygentura chóralna, 2008) oraz śpiewu solowego (2011). Kształciła się także podczas kursów wokalnych z wybitnymi artystami. Laureatka licznych konkursów, w tym „Złote Głosy” w Warszawie, Międzynarodowego Festiwalu Belcanto i Konkursu Moniuszkowskiego. Stypendystka Ministra Kultury (2010/11). Zadebiutowała w roli Halki w operze „Halka” na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Współpracuje z Zespołem Muzyki Dawnej „Diletto” A. Moniuszko i występuje na renomowanych scenach, m.in. Operze i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Częstochowskiej oraz w koncertach z orkiestrami w Polsce i za granicą. Jej repertuar obejmuje m.in. opery, oratoria, pieśni oraz utwory współczesne. Brała udział w nagraniach: rekonstruowanych dzieł dawnych kompozytorów polskich – „Dawni mistrzowie – nowo odkryci”, Mszy S. Ziemianowskiego, pieśni i arii W.A. Mozarta, pieśni pasyjnych z zespołem wokalnym Pro Opere. Współpracowała z wieloma wybitnymi dyrygentami i orkiestrami.

Tomasz Krzysica ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku. Jest laureatem prestiżowych konkursów wokalnych, m.in. w Nowym Sączu, Mediolanie i Warszawie. Występował na scenach operowych w Polsce i za granicą, m.in. w Operze Bałtyckiej, Warszawskiej Operze Kameralnej, Operze w Tuluzie oraz Théâtre du Châtelet w Paryżu. Współpracował z wybitnymi dyrygentami, takimi jak Charles Dutoit, Kurt Mazur czy Yuri Temirkanov, wykonując repertuar operowy, oratoryjny i kantatowy, w tym dzieła Bacha, Mozarta, Haydna i Kilara. Jego występy były rejestrowane przez Polskie Radio i wydawnictwa fonograficzne, a nagranie Musica Sacromontana otrzymało nominację do nagrody Fryderyk 2010. Od 2014 roku prowadzi działalność pedagogiczną na Akademii Sztuki w Szczecinie, a od 2017 roku jest solistą Polskiej Opery Królewskiej. Regularnie bierze udział w prestiżowych festiwalach muzycznych, m.in. Wratislavia Cantans i Festiwalu Mozartowskim, współpracując z czołowymi artystami sceny operowej.

Jan Miłosz Zarzycki ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach (skrzypce, 1990) oraz dyrygenturę we Wrocławiu (1994, z wyróżnieniem). Kształcił się także w Wiedniu i Berlinie pod kierunkiem takich mistrzów jak Seiji Ozawa, Kurt Masur i Claudio Abbado. Współpracował z Operą Wrocławską oraz większością polskich orkiestr filharmonicznych, koncertując w Europie i USA. Jest laureatem prestiżowych konkursów dyrygenckich, m.in. w Białymstoku i Parmie, co zaowocowało tournée koncertowym po Włoszech. Współpracował z wybitnymi solistami, takimi jak Krzysztof Penderecki, Mścisław Rostropowicz, Konstanty Andrzej Kulka i Janusz Olejniczak. Regularnie występuje z Sinfonią Varsovią i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Warszawie i Łodzi, kieruje Międzynarodowymi Młodzieżowymi Warsztatami Muzycznymi w Szczecinie oraz od 2004 roku pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.


fot. Agnieszka Małasiewicz

  1. W centrum sceny sali koncertowej dyrygent w czarnym fraku prowadzi muzyków, unosząc ręce. Przed orkiestrą stoi dwoje solistów – mężczyzna w ciemnym garniturze i kobieta w długiej, czerwonej sukni – śpiewający do mikrofonów. W tle muzycy orkiestry symfonicznej skupieni są na nutach. Widownia, siedząca w rzędach foteli, uważnie śledzi występ. Scena udekorowana jest kwiatami, a oświetlenie podkreśla ciepłą atmosferę wydarzenia.
  2. Śpiewaczka-solistka w eleganckiej, czerwonej sukni wykonuje arię, śpiewając z szeroko rozłożonymi rękami i radosnym wyrazem twarzy. Przed nią stoją dwa mikrofony na statywach. W tle widać muzyków orkiestry symfonicznej, ubranych w eleganckie stroje, grających na instrumentach smyczkowych. Scena ma klasyczny charakter.
  3. Mężczyzna ujęty z profilu w eleganckim, czarnym garniturze śpiewa na scenie, wyrażając emocje gestem ręki. Ma ciemne włosy i brodę. Jego twarz jest pełna pasji, a usta otwarte w trakcie występu. Na pierwszym planie rozmyte kontury instrumentów orkiestry.
  4. Na pierwszym planie znajduje się dyrygent ubrany w elegancki czarny frak i muszkę, gestykulujący dłońmi podczas dyrygowania. Przed nim stoi pulpit z nutami. Wokół dyrygenta muzycy grają na instrumentach smyczkowych, a w tle widać muzyków sekcji dętej. Wszyscy są ubrani w eleganckie stroje koncertowe – mężczyźni w czarnych garniturach i białych koszulach, a kobiety w czarnych sukniach lub bluzkach. Na scenie rozmieszczone są pulpity na nuty. Cała scena jest dobrze oświetlona, podkreślając atmosferę koncertu.
  5. Widownia sali koncertowej wypełniona ludźmi, którzy z entuzjazmem biją brawo. Publiczność składa się głównie z dorosłych i starszych osób, ubranych elegancko, w garnitury, marynarki i sukienki. Ludzie wyglądają na zadowolonych, uśmiechają się i wyrażają swoje uznanie dla artystów na scenie. W tle widać kolejne rzędy czerwonych foteli oraz drewniane elementy wnętrza sali koncertowej. Zdjęcie oddaje atmosferę kulturalnego wydarzenia i radość zgromadzonych widzów.
Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań Koncert nie tylko dla Pań