« 2016

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Adam Klocek – dyrygent
Włodek Pawlik - fortepian

Włodek Pawlik - 3 fragmenty z filmów „Rewers” i „Pora Umierać”
Włodek Pawlik - II Koncert fortepianowy
Leonard Bernstein - Uwertura „Kandyd”
Leonard Bernstein - Suita „Fancy Free”

Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana pragnie zaprosić na kolejny koncert w ramach projektu muzycznego Multimedia Symfonia Gwiazd.

Multimedia Symfonia Gwiazd odbywa się pod mecenatem firmy Multimedia Polska, dostawcy usług telekomunikacyjnych. Mecenat Multimedia Polska umożliwi Filharmonii Częstochowskiej realizację artystycznych zamierzeń z udziałem wybitnych, utytułowanych gwiazd polskich i światowych scen muzycznych.

Włodek Pawlik. Wszechstronny pianista i kompozytor muzyki jazzowej, filmowej i teatralnej. Lider formacji Włodek Pawlik Trio. Laureat nagrody Grammy za płytę "Night in Calisia".
Włodek Pawlik urodził się 4 października 1958 roku w Kielcach. Jest absolwentem klasy fortepianu Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina oraz klasy fortepianu HochSchule für Musik und Darstellende Kunst w Hamburgu. Za swój udział w krajowych i zagranicznych konkursach otrzymał wiele nagród i wyróżnień.
Grał na wszystkich kontynentach. Komponuje muzykę symfoniczną, filmową, jazzową, wokalną oraz kameralną. W jego muzycznym dorobku znajduje się m. in. Koncert fortepianowy. Nauczał na Uniwersytecie Western Michigan oraz w ramach International Jazz Conference w Los Angeles. Występuje na najważniejszych festiwalach jazzowych na całym świecie (m.in. w 1998 roku zagrał podczas festiwalu North Sea Jazz w Hadze). Współpracował także z amerykańskim zespołem Western Jazz Quartet oraz z wieloma znanymi muzykami: Richiem Colem, Spike Robinsonem, Salem Nistico, Herbem Gellerem, Alexem Rielem, Johannesem Faberem, Dusko Goykoviciem, Wolfgangiem Haffnerem, Scottem Hamiltonem, Tom Knificiem, Billym Hartem czy Randym Breckerem.
Do tej pory Pawlik wydał 24 autorskie płyty pod swoim nazwiskiem. Jego album "Anhelli", nagrany z Włodek Pawlik Trio (2006) zyskał znaczną popularność w Polsce. Jego twórcy zostali nominowani do Fryderyka w kategorii jazzowy album roku.
(…) Bez wątpienia jest to jazz, niektóre nagrania są bardzo energetyczne (np. “Witkacy” czy “Transylvanian Dance”). Są także momenty spokojne, kontemplacyjne, romantyczne. To jest jazz z polskimi korzeniami, gdzieś w tym wszystkim słyszalny jest Chopin (podobieństwo przepięknego utworu “Ellenai” do “Preludium w G-dur”). Nie ma wątpliwości, że płyta Pawlika jest świetna” – w tym duchu pisała Dorota Szwarcman w Polityce (7/2006).
W 2012 roku Pawlik ponownie połączył siły z Randym Breckerem. Muzycy wzięli udział w sesjach nagraniowych do albumu "Night in Calisia", który ukazał się zarówno w Polsce jak i w USA (Summit Records). Za swój wkład w stworzenie tej płyty pianista z Kielc został nominowany w 2013 roku do Fryderyka w kategorii artysta roku w sekcji muzyka jazzowa. Za Night in Calisia Włodek Pawlik został w 2014 roku uhonorowany statuetką Grammy w kategorii Best Large Jazz Ensemble (Najlepszy duży zespół jazzowy).