Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana

Pierwsza edycja Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana odbyła się w Filharmonii Częstochowskiej w czerwcu 1997 roku. Wtedy właśnie minęła 50 rocznica śmierci tego wielkiego polskiego muzyka, który należał do najwybitniejszych i najsłynniejszych skrzypków XX stulecia.

Bronisław Huberman, urodzony w Częstochowie w 1882 roku zasłynął jako cudowne dziecko i już we wczesnej młodości zaczął odnosić wielkie sukcesy, m.in. wystąpił w obecności Johannesa Brahmsa, który nie szczędził mu pochwał i przepowiedział wielką karierę. Słowa genialnego kompozytora potwierdziły się, gdyż Huberman już przed ukończeniem dwudziestego roku życia zdobył sławę i pozycję jednego z najwybitniejszych skrzypków epoki. Jego nadzwyczajna technika oraz niezwykła muzykalność zapewniły mu trwałe miejsce w historii światowej wiolinistyki.


Bronisław Huberman był jednocześnie wielkim humanistą o niezwykle rozległych horyzontach. Jego idea zjednoczonej Europy, propagowana przez artystę już w latach dwudziestych naszego stulecia, czyni zeń prekursora koncepcji integracji europejskiej, mającej się dokonać na gruncie poszanowania kulturalnej i etnicznej indywidualności poszczególnych narodów.

Dzięki jego staraniom powstała Wielka Orkiestra Symfoniczna w Tel Avivie, dzisiaj znana jako Filharmonia Izraelska jego imienia, której inauguracyjny koncert w grudniu 1936 roku poprowadził Arturo Toscanini, manifestujący w ten sposób swoją antyfaszystowską postawę.

Po wojnie Huberman powrócił do Europy i osiadł w Szwajcarii, gdzie spędził ostatni okres swego życia. Warto zwrócić uwagę na to, że gdy świat muzyczny obchodził w 1982 roku setną rocznicę urodzin wielkiego skrzypka, w Polsce, gdzie się urodził, wychował i o której zawsze mówił jako o swojej ojczyźnie, rocznica ta minęła bez echa.

Dlatego też Filharmonia Częstochowska uczciła 50. rocznicę śmierci Bronisława Hubermana w sposób godny artysty i humanisty wielkiego formatu - który nie tylko z Polską się identyfikował przez całe życie, ale także rozsławiał jej imię na wielu estradach koncertowych całego świata - tworząc Festiwal Wiolinistyczny jego imienia.



Nadanie filharmonii częstochowskiej imienia Bronisława Hubermana
i wręczenie honorowego obywatelstwa Częstochowy Panu Zygmuntowi Rolatowi - relacja
 

Koncert Inauguracyjny