Bachów 2017
13 - 14 września 2017
sala kameralna
GŁOS BAROKU
warsztaty śpiewu barokowego
Karolina Brachman
prowadzenie
15.00 - 18.00 - otwarty wstęp dla publiczności
Pierwszy raz w Częstochowie odbędą się otwarte warsztaty śpiewu barokowego - to wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich zainteresowanych technikami śpiewu, które pomogą rozwinąć swoje możliwości nawet w innych gatunkach muzycznych. Warsztaty poprowadzi Karolina Brachman - pochodząca ze Śląska, na co dzień mieszkająca w Niemczech wybitna sopranistka. Karolina Brachman studiowała teorię muzyki oraz śpiew u prof. Henryki Januszewskiej w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Studia wokalne kontynuowała w Hochschule fńr Musik Kulu w klasie prof. Barbary Schlick. Ukończyła je w 2007 roku, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Współpracowała z dyrygentami i zespołami takimi jak Rhcinischc Kantorei, Musica Fiata / La Capella Ducale Rolanda Wilsona, Miner Akademie, Marais Consort, Accenłus Austria. orkiestrą La Strayaganza Wiln. Z dbałością o wyrazistość i precyzję kształtuje swoje wykonania, wybierając komunikację jako główne zadanie artystyczne. Używając stylowych środków, muzykę minionych epok stara się interpretować tak, by była ona zrozumiała dla publiczności XXI wieku, czytelna w intencjach i przesłaniu i - kiedy to tylko możliwe - porywająca w warstwie muzycznej. Istotną częścią działalności artystycznej Karoliny Brachman jest praca pedagogiczna. Od kilku lat sopranistka prowadzi również wykłady i warsztaty poświęcone historycznym praktykom wykonawczym, zaś w roku 2012 objęła w Instytucie Muzyki Ilochschule Osnabriick klasę śpiewu solowego.
15 września 2017
19:00
sala kameralna
JAZZ KONTRA BACH
JAREK KOSTKA QUARTET
Jarek Kostka - fortepian
Jan Adamczewski - saksofony
Piotr "Max" Wiśniewski - kontrabas
Waldemar Franczyk - perkusja
"Jako pianista jazzowy, a równocześnie organista grający muzykę baroku odkryłem, że Bach jest jazzem - nie trzeba wiele zmieniać - jego muzyka swinguje! Czyż basso continuo to nic barokowe "rythm section"? A tożsamość twórcy, wykonawcy i kompozytora? Improwizacja, wymienność instrumentów, kameralność to nic tylko podobieństwa - to jedność! " - tak o autorskim projekcie mówi Jarek Kostka, niekonwencjonalny, wszechstronny pianista jazzowy, aranżer, organista, kompozytor i nauczyciel. Świadomie operując dorobkiem minionych epok, poszukuje inspiracji w rozmaitych obszarach kulturowych. W Częstochowie razem ze swoim kwartetem przedstawi muzykę Bacha w jazzowych, chwytliwych aranżacjach.
16 września 2017
21:00
Plac Biegańskiego
WIDOWISKO MULTIMEDIALNE
Światła, pirotechnika. kolorowe dymy i genialna muzyka klasyczna w nietypowych aranżacjach. To już tradycja więc i podczas tej edycji nie zabraknie pokazu laserowego. Widowisko multimedialne do muzyki Bachów i innych klasyków w aranżacjach pop-rock-jazz odbędzie się na placu Biegańskiego. BAROK to kolory, światła, wybuchy pirotechniczne. dymy, i oczywiście wspaniała, energetyczna muzyka. Wszystko to po zachodzie słońca w samym centrum naszego miasta. To Leż wspaniała okazja, aby spędzić wieczór z rodziną, znajomymi i oddać się wyjątkowym wrażeniom wizualnym i dźwiękowym. - Muzyka Bachów jest barwna, energiczna, piękna i co najważniejsze ponadczasowa - mówi dyrektor i pomysłodawca Festiwalu, Janusz Siadlak - I tak chcemy ją pokazać: ramię w ramię z wielkimi światłami i innymi zdumiewającymi efektami.
17 września 2017
17:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski
BAROKOWE EMOCJE
Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum
Piotr Młynarczyk - viola da gamba
Urszula Jasiecka-Bury - klawesyn
Janusz Siadlak - dyrygent
Muzyka barokowa jest fundamentem. jej piękno leży w niuansach, kontekście historycznym i kulturowym. jest pełna emocji i przekazuje bardzo wiele, choć czasem, trzeba przysłuchać się mocniej. Żeby ją zrozumieć, trzeba jej doświadczyć, poczuć na własnej skórze. To w końcu muzyka, która powstawała w czasie, kiedy filozofia głosik, że źródłem ludzkiego poznania są wyłącznic lub przede wszystkim bodźce zmysłowe docierające do naszego umysłu ze świata zewnętrznego. Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum ułatwi odbiór pięknej, lecz niełatwej muzyki przedstawiając skrupulatnie dobrany program prezentujący przekrój muzyki barokowej skupiając się na emocjach tej barwnej, bogatej epoki. Koncert przybliży słuchaczom historię muzyki barokowej, przedstawi jej niezwykłą różnorodność i z całą pewnością zachęci to dalszego zgłębiania tajników epoki empiryzmu. Koncert organizowany w ramach obchodów 500-lecia Reformacji.