Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

en spacer 360
VI Konkurs Wokalny im. Reszków

VI Konkurs Wokalny im. Reszków

Sala kameralnaKoncert Inauguracyjny

Joanna Zawartko - sopran
Michał Biel - fortepian

Pieśni cygańskie” op. 55 Dvořáka
„Liryka miłosna: 6 pieśni na głos i fortepian” Maklakiewicza
oraz pieśni Rachmaninowa i MoniuszkiLosowanie kolejności przesłuchań


Jacek Woleński - prowadzenie


Joanna Zawartko ukończyła Akademię Muzyczną we Wrocławiu w klasie śpiewu solowego prof. Agaty Młynarskiej-Klonowskiej. Zadebiutowała w 2013 roku partią tytułową w Rusałce Dvořáka podczas koncertowego wykonania tej opery w Filharmonii Dolnośląskiej. Rok później rolą Desdemony w Otellu Verdiego rozpoczęła współpracę z Operą Wrocławską. W repertuarze ma również partie Tatiany w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego, tytułową w Halce Moniuszki, Micaëli w Carmen Bizeta, Zemfiry w Aleko Rachmaninowa, Amelii w Simonie Boccanegrze Verdiego, Ortlindy w Walkirii Wagnera i Roksany w Królu Rogerze Szymanowskiego.

Jest laureatką międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów, m.in.: IX Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie (2016, III miejsce i nagroda specjalna), 49. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Antonína Dvořáka w Karlovych Varach (2014, III miejsce i nagroda specjalna), VI Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Haliny Halskiej-Fijałkowskiej we Wrocławiu (2013, Grand Prix i nagroda specjalna), II Konkursu Wokalnego im. Jana, Edwarda i Józefiny Reszków w Częstochowie (2011, II miejsce oraz trzy nagrody specjalne), X Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Dusznikach-Zdroju (2010, I miejsce). Śpiewaczka była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Wrocławia.

Artystka bierze udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. w Dusznikach-Zdroju, Bydgoszczy, Kudowie-Zdroju, Krakowie, Wrocławiu, Koszycach (Słowacja), Saaremaa Opera Festival (Estonia). Można ją także usłyszeć w Badisches Staatstheater Karlsruhe, Operze Wrocławskiej, Teatrze Wielkim w Łodzi, filharmoniach: Dolnośląskiej, Kaliskiej, Koszalińskiej, Lubelskiej, Narodowej, Poznańskiej, Sudeckiej, Śląskiej oraz Koszyckiej, a także w Narodowym Forum Muzyki.

Joanna Zawartko współpracowała z takimi dyrygentami jak m.in.: Marzena Diakun, Jacek Kaspszyk, Ewa Michnik, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Marek Pijarowski, Wojciech Rodek, Zygmunt Rychert, Jerzy Salwarowski, Robertas Šervenikas, Daniele Squeo, Piotr Sułkowski, Jan Ślęk, Johannes Willig, Tadeusz Wojciechowski.

________________________________________

Michał Biel - pianista i korepetytor związanym na co dzień z The Juilliard School w Nowym Jorku (USA). Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na konkursach muzycznych: II nagroda na ,,XI Międzynarodowym Konkursie Pieśni im. Hugo Wolfa” w Stuttgarcie (2018), Nagroda dla wyróżniającego się młodego pianisty na ,,IX Konkursie im. Stanisława Moniuszki” w Warszawie (2016), Nagroda dla najlepszego młodego akompaniatora na „Le Grand Prix de l’Opera” w Bukareszcie (2015), Nagroda za wyróżniający akompaniament na „X Konkursie Wokalnym im. L. Różyckiego” w Gliwicach (2015), I nagroda na „Akademickim Konkursie Pieśni Artystycznej” we Wrocławiu (2013), Nagroda za wyróżniający akompaniament na „IX Konkursie Wokalnym im. L. Różyckiego” w Gliwicach (2013), I nagroda w kategorii duetów fortepianowych na XXIII „Roma International Piano Competition” w Rzymie, II nagroda na XVII „Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. F. Schuberta” w Jeseniku (2011).
Jako pianista i korepetytor uczestniczył między innymi w “Internationale Meistersinger Akademie” w Neumarkt (2016, 2017, 2018), ,,The Song Continues” w Carnagie Hall (2016), ,,XXXI Zimowym Kursie Wokalnym” w Dusznikach Zdroju (2013) oraz Międzynarodowym Festiwalu „Wratislavia Cantans” (2013). Od 2013 roku uczestniczy w warsztatach ,,Akademii Operowej” przy Teatrze Wielkim Opery Narodowej w Warszawie gdzie pracował m.in. z takimi postaciami jak: Izabela Kłosińska, Rudolf Piernay, Neil Shicoff, Richard Cross, Brenda Hurley, Eytan Pessen, Olga Pasichnyk i Matthias Rexroth.

Jest stypendystą „Marc and Eva Stern Fellowship” na festiwalu ,,Songfest" w Los Angeles, „Jerome L. Greene Fellow” w the Juilliard School, a także laureatem prestiżowej ,,Fundacji Royoumont" gdzie w tym roku odbywa rezydencje na ,,Académie de la mélodie et du lied” w muzeum Orsay w Paryżu.

W 2014 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego oraz klasie kameralistyki prof. Grzegorza Biegasa. W latach 2015-2017, doskonalił swe umiejętności kameralne studiując w prestiżowej uczelni The Juilliard School na kierunku Collaborative Piano. Podczas swych studiów pracował z wybitnymi kameralistami miedzy innymi z: Brian'em Zeger'em, Margo Garrett, Jonathan'em Feldman'em, oraz JJ Penna.