« 2015

Max Bruch – Kol Nidrei op. 47
Ernest Bloch – Schelomo Rapsodia hebrajska
Piotr Czajkowski – Koncert skrzypcowy D-dur op. 35

Ilya Konovalov, pierwszy skrzypek i koncertmistrz Orkiestry Filharmonii Izraela. Ilya urodził się w 1977 roku w Nowosybirsku, w rodzinie muzyków. Ilya Konovalov jest szczęśliwym posiadaczem najcenniejszych skrzypiec na świecie – słynnego Stradivariusa. Na przełomie XIX i XX wieku należały one do wybitnego skrzypka belgijskiego Eugène Ysaÿe, a od 1962 do 1972 roku do znakomitego skrzypka - urodzonego zresztą w Polsce - Henryka Szerynga. I to właśnie on, w czasie jednego ze swoich ostatnich koncertów z Orkiestrą Filharmonii Izraela sprezentował nam ten niezwykły instrument. Od tego czasu korzystają z niego kolejni koncertmistrzowie naszej orkiestry. To czyni ten instrument tym bardziej wyjątkowym.

Eyal Ein-Habar urodził się w Izraelu. Przez lata był pierwszym flecistą Orkiestry Filharmonii Izraelskiej. Zajmuje się również pracą dydaktyczną, ucząc gry na flecie w Szkole Muzycznej Buchman-Mehta, a obecnie, od 2009 roku, będąc szefem Wydziału Instrumentów Dętych i Perkusji na Uniwersytecie w Tel-Avivie. Jest zdobywcą nagród na szeregu konkursów w Izraelu i za granicą. Stypendysta Amerkańsko-Izraelskiej Fundacji Kulturalnej w latach 1983 i 1996. Jako solista występował z orkiestrami w: Izraelu, Holandii, Kanadzie i Japonii. Z recitalami i koncertami kameralnymi jeździł w trasy koncertowe i na festiwale do: Europy, obu Ameryk i Kanady. Był założycielem Izraelskiego Kwintetu Instrumentów Dętych Drewnianych, z którym nagrał 3 płyty. Z Isreal Flute Ensemble dokonał nagrań 4 CD. Ostatnio poświęcił się dyrygowaniu. Był asystentem dyrygenta Orkiestry Symfonicznej w Haifie. Jako dyrygent i solista występował z orkiestrami w: Izraelu (Filharmonia Izrealska), Niemczech i Kolumbii. Uczestniczył w klasie dyrygentury Davida Zinmana w prestiżowym Aspen Music Festival.