18 X 2017 środa, godzina 19:00, sala koncertowa
sala koncertowa
Sergei Babayan - recital fortepianowy
Jubileuszowy V Rubinstein Piano Festival Łódź 2017
Sergei Babayan - recital fortepianowy
- Arvo Pärt - Fur Alina
- Ferenz Liszt - Ballada nr 2, b-moll
- Vladimir Ryabov - Fantasia in C minor, Op. 21, in memory of Maria Yudina
- Johann Sebastian Bach: Prelude in C Major BWV 939, Prelude in C minor, BWV 999 Menuet-Trio in G minor BWV 929, Prelude in E Major BWV 937, Sinfonia in E-flat Major BWV 791, Prelude in D minor BWV 926, Prelude in C-sharp Major BWV 872, Prelude in F Major BWV 901,
- Frederic Chopin: Polonaise Op.26 in C-sharp minor, Valse Op.64 No. 2 in C-sharp minor, Barcarolle Op.60 in F-sharp major
- Sergei Rachmaninov: Etude tableau op 39 No 5 in E-flat minor, Moments musicaux Op.16 No.2 in e-flat minor, Moments musicaux Op.16 No.6 in C Major
Oficjalna strona Festiwalu - www.arturrubinstein.pl
Ceniony za intensywność emocjonalną, wyrazistość, nadzwyczajną rozmaitość muzycznych odcieni , które sprawiają, że stylistycznie zróżnicowany repertuar Sergeia Babayana (54 koncerty) staje się przystępny i w całej pełni zrozumiały. Chwalony za perfekcyjnie harmonijne frazy i zapierającą dech w piersiach wirtuozerię.
Urodził się w Armenii w rodzinie o tradycjach muzycznych. Naukę gry na fortepianie rozpoczął jako sześciolatek. Jego nauczycielami byli: Luisa Markaryan i Lev Naumov, a później w Moskiewskim Konserwatorium Vera Gornostayeva i Mikhail Pletnev.
W 1989 przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. Wtedy też zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodwym Konkursie Fortepianowym im. Roberta Casadesusa. Inne trofea konkursowe to zwycięstwo w Palm Beach International Piano Competition i Hamamatsu International Piano Competition. W 1991 roku był laureatem Konkursu Muzycznego Królowej Elżbiety. Pierwszą nagrodę wywalczył na Szkockim Międzynarodowym Konkursie Fortepianowym, trzecią na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ferruccio Busoniego. Był także laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Esther Honens w Calgary.
Na jego repertuar składają się utwory kompozytorów romantycznych, jak Rachmaninow, współczesnych, jak Witold Lutosławski, György Ligeti, Carl Vine i Arvo Pärt. Jest ceniony za wybitne interpretacje Johanna Sebastiana Bacha.
Sergei Babayan współpracował z takimi dyrygentami jak: Yuri Temirkanov, Neeme Jarvi, Hans Graf, David Robertson, Tugan Sokhiev i Kazimierz Kord. Z wielkim powodzeniem wielokrotnie występował z Maestro Valery Gergiev dyrygującym Londyńską Orkiestrą Symfoniczną, z którym w 2015 wykonał dwa koncerty Prokofiewa podczas słynnych koncertów promenadowych organizowanych przez BBC w Royal Albert Hall w Londynie.
Współpracuje z czołowymi orkiestrami świata, m.in. z: wspomnianą London Symphony, Orkiestra z Cleveland, Orkiestrą Teatru Maryjskiego, Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Symfoniczną BBC Scottish, Narodową Orkiestrą w Lille, Orkiestrą Symfoniczna Detroit, Orkiestrą Symfoniczną Baltimore i New World Symphony.
Występuje w znakomitych salach koncertowych całego świata, w tym: Salle Gaveau w Paryżu, Wigmore Hall w Londynie, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Severance Hallw Cleveland, Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu, Herkulessaal w Monachium, Liederhalle w Stuttgarcie, Meistersingerhalle w Nurnbergu, Konzerthaus w Berlinie, Brahms-Saal w Karlsruhe, Beethovenhalle w Bonn, sali Filharmonii w Essen, sali Rudolfina-Dvořáka w Pradze, sali Victora w Genewie i wiele innych.
WystępySergeia Babayana były transmitowane przez radiostacje WQXR, WCLV, Radio France, Polskie Radio i Telewizję, BBC TV, Telewizję Satelitarną NHK i Telewizję Medici.
WystępySergeia Babayana były transmitowane przez radiostacje WQXR, WCLV, Radio France, Polskie Radio i Telewizję, BBC TV, Telewizję Satelitarną NHK i Telewizję Medici.
W 1996 Sergei Babayan założył Międzynarodwą Akademię Fortepianu w Instytucie Muzyki w Cleveland, gdzie jest także Artystą – rezydentem. Wśród jego studentów znajdują się: Grace Fong (obecnie dyrektor Studiów klawiatury na Konserwatorium Muzycznym Uniwersytetu Chapmana), Mei-Hsuan Huang (Artystka Steinwaya i asystentka profesora fortepianu na Stanowym Uniwersytecie w Iowa) , Ching-Yun Hu (zwycięzca Konkursu Artura Rubinsteina w 2008 roku), Stanislav Khristenko (zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Fortepianowego w Cleveland oraz laureat Konkursu Muzycznego Królowej Elżbiety), Daniil Trifonov (trzecia nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, pierwsza na Konkursie Artura Rubinsteina i Konkursie Czajkowskiego - obie w 2011 roku).