Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

« 2017

Repertuar na wrzesień 2018

2019 »

27 IX 2018 czwartek

godzina 19:00

sala kameralna

Koncert kameralny 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana

27 IX 2018 czwartek, godzina 19:00, sala kameralna

sala kameralna

Koncert kameralny 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana

ARCHIWUM






Koncert kameralny
12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana




Diverso String Quartet:
Marcin Ostrowski – skrzypce
Dagmara Swystun – skrzypce
Tomasz Kulisiewicz – altówka
Zofia Łodygowska – wiolonczela

R. Padlewski Kwartet Smyczkowy nr 2
A. Tansman Tryptyk na Kwartet Smyczkowy

Huberman Piano Trio:
Barbara Karaśkiewicz – fortepian
Magdalena Ziarkowska – skrzypce
Siergiej Rysanow – wiolonczela

F. Chopin -  Walc op. 64 nr 2 w transkrypcji na skrzypce i fortepian autorstwa Bronisława Hubermana
A. Panufnik – Trio fortepianowe
A. Piazzolla – Cztery pory roku


Jacek Woleński - prowadzenie koncertu


DIVERSO STRING QUARTET
Kwartet smyczkowy stworzony przez młodych i ambitnych muzyków: Marcin Ostrowski, Dagmara Swystun (skrzypce), Tomasz Kulisiewicz (altówka) oraz Zofia Łodygowska (wiolonczela). W lipcu 2016 członkowie zespołu ukończyli prestiżowy kurs International Artist Diploma w Royal Northern College of Music w Manchesterze. W styczniu 2016 ukończyli z wyróżnieniem studia magisterskie na wydziale kameralistyki na Universitaet der Kuenste w Berlinie, w klasie słynnego Artemis Quartett.
We wrześniu 2014 zostali laureatami Nagrody Specjalnej na Pierwszym Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W tym samym roku zostali członkami programu Live Music Now w Berlinie. W marcu 2015 za osiągnięcia artystyczne otrzymali stypendium “Młoda Polska”, sponsorowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym samym roku otrzymali Nagrodę Specjalną na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach. We wrześniu 2017 zostali półfinalistami Gianni Bergamo Classic Music Award w Lugano (Szwajcaria).
Kwartet występował w wielu renomowanych salach koncertowych w Polsce (Filharmonia Poznańska - Aula UAM, Aula Lubrańskiego) oraz w Niemczech (m.in. Konzerthaus w Berlinie), Belgii, Wielkiej Brytanii. Austrii oraz na Malcie. W styczniu 2016 zostali zaproszeni do występu w Bridgewater Hall w Manchesterze w ramach koncertu z udziałem Joshua Bell oraz Stevena Isserlisa. We wrześniu 2014 wraz z Orchestra of Square Chapel wykonali Koncert na Kwartet Smyczkowy i Orkiestrę Louis Spohra w Halifax (Wielka Brytania). Sukces tego koncertu przyczynił się do zaproszenia zespołu na tournee po Wielkiej Brytanii w 2016 i 2017 roku. Koncerty zespołu obejmowały występy podczas Ribfest Festival w Ribchester (Wielka Brytania), w ramach polskiego festiwalu Sacrum non profanum, polskiego Festiwalu Emanacje oraz podczas Malta International Arts Festival, współpracując z kompozytorem Arvo Pärtem. Ponadto zespół występuje regularnie z pianistką Katarzyną Wasiak, tworząc kwintet fortepianowy. Wspólnie zrealizowali cykl koncertów w Niemczech oraz Austrii w ramach przedsięwzięcia “Mieczysław Weinberg Projekt”. Sukces projektu zaowocował dofinansowaniem na tournee po Europie w drugiej połowie 2016 roku. W 2017 roku kwartet nagrał swój debiutancki album z muzyką Karola Szymanowskiego, Andrzeja Panufnika i Grażyny Bacewicz.
Kwartet współpracował z wieloma wybitnymi muzykami: Petr Prause (Talich Quartet), Pavel Fischer (Skampa Quartet), Peter Cropper (Lindsay String Quartet), Frans Helmerson (Michelangelo Quartet) oraz w ramach European Chamber Music Academy z Hatto Beyerle (Alban Berg Quartett) i Sara Bitlloch (Elias String Quartet).
Wszyscy członkowie Diverso String Quartet są laureatami wielu konkursów solowych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Każdy z nich prowadzi bogate życie artystyczne, występując na scenach światowych solo, w zespołach kameralnych oraz orkiestrach. Poza doświadczeniem scenicznym realizują się też jako pedagodzy (Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Pro Corda Chamber Music Courses w Wielkiej Brytanii).
 

HUBERMAN PIANO TRIO
Trio fortepianowe zostało założone w 2013 roku. Formacja, która powstała dzięki połączeniu unikalnych wrażliwości muzycznych i trzech różnych pokoleń, stale poszerza swoje zainteresowania muzyczne oraz repertuar. Kameraliści spotykają się na regularnych próbach. Łączy ich podobne spojrzenie na muzykę. Każdy z nich wnosi nowe pomysły dotyczące zarówno repertuaru, jak i konkretnych rozwiązań w zakresie wykonawstwa. Zespół wziął udział w dwóch tournées we Francji (jako Rostropovich Trio) w latach 2014 i 2016, wykonując tam 22 koncerty, występuje regularnie na polskich scenach, a w roku 2016 wystąpił podczas Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana w Filharmonii Częstochowskiej, którego gościem specjalnym był legendarny wiolonczelista Mischa Maisky.

Barbara Karaśkiewicz - fortepian
Rozpoczęła naukę gry na fortepianie w wieku pięciu lat. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie fortepianu prof. Moniki Sikorskiej – Wojtachy. W tej samej uczelni studiowała podyplomowo grę na fortepianie w klasie prof. Wojciecha Świtały. W roku 2013 uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych, nadany przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. Pianistka jest laureatką wielu konkursów, z których najważniejsze to: - IV Międzynarodowy Konkurs im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (nagroda dla najlepszego polskiego uczestnika, 1997) - Estrada Młodych XXIX Festiwalu Pianistyki Polskiej (nagroda za najlepsze wykonanie utworów Karola Szymanowskiego, 1995) - XXVII i XXVIII Konkurs na Stypendia Artystyczne im. Fryderyka Chopina (1994, 1995). Barbara Karaśkiewicz wykonuje recitale i występuje jako solistka koncertów symfonicznych w Polsce, wielu krajach Europy oraz w Ameryce Południowej. Wydała trzy płyty z muzyką fortepianową Romana Statkowskiego (2005, 2008, 2013) oraz Michaela Garretta (2009). Ostatnio nagrała płytę zawierającą utwory fortepianowe Karola Szymanowskiego, która ukazała się w czerwcu 2017 roku nakładem brytyjsko-amerykańskiego wydawnictwa Divine Art, zdobywając znakomite recenzje.

Magdalena Ziarkowska - skrzypce
Absolwentka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec dr hab. Jarosława Żołnierczyka. Od września 2016 r. koncertmistrzyni Filharmonii Częstochowskiej. Jest laureatką wielu konkursów m.in. zdobywczyni I miejsca w kategorii solo oraz II miejsca w kategorii zespół kameralny w Międzynarodowym Konkursie ,,Musica insieme” w Wenecji, II miejsca w Młodzieżowym Konkursie na skrzypce solo im. Tadeusza Wrońskiego w Tomaszowie Mazowieckim czy wyróżnienia w X Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. J. Zarębskiego Łomianki – Izabelin. Swoje umiejętności doskonaliła pod okiem takich profesorów jak Gregor Sigl (Artemis Quartett), Bartłomiej Nizoł, Kuba Jakowicz, Bartosz Bryła, Tomasz Tomaszewski, Piotr Pławner, Magdalena Rezler-Niesiołowska, Janusz Kucharski, Krzysztof Śmietana oraz Scharoun Ensemble der Berliner Philharmoniker. Magdalena Ziarkowska należy od roku 2011 do orkiestry Młoda Polska Filharmonia prowadzonej przez Adama Klocka, z którą grała w najważniejszych salach koncertowych kraju. Od 2013 r. jest również koncertmistrzem Młodzieżowej Orkiestry Regionu Łódzkiego Sinfonietta. W ramach Festiwalu Łańcuch XII wraz z orkiestrą Chain Ensemble prowadzonej przez Andrzeja Bauera inaugurowała X Międzynarodowy Konkurs im. W. Lutosławskiego na Zamku Królewskim w Warszawie. W 2015 roku wraz z Młodą Polską Filharmonią wzięła udział w prestiżowym festiwalu MISA w Szanghaju.

Siergiej Rysanow – wiolonczela
Ukończył Konserwatorium Muzyczne w Baku (Azerbejdżan) oraz w Moskwie pod kierunkiem słynnej prof. Marii Czajkowskiej. Jest laureatem wielu konkursów, m. in. pierwszej nagrody na Konkursie Kaukaskim (1985) oraz nagrody specjalnej za interpretację Sonaty Dymitra Szostakowicza na Młodzieżowym Konkursie Muzycznym w Belgradzie (1986). Od roku 1991 wiolonczelista mieszka i pracuje w Częstochowie. Jest koncertmistrzem wiolonczel Filharmonii Częstochowskiej. Współpracuje również z wieloma zespołami, takimi jak Orkiestra Kameralna Ricordanza we Wrocławiu, Opera Śląska w Bytomiu, oraz Kwartet Smyczkowy Nona. Jest również solistą Orkiestry Opery Barokowej w Berlinie. Artysta występuje również jako solista w krajach europejskich oraz w Korei Południowej.
Koncert kameralny 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana Koncert kameralny 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana Koncert kameralny 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana Koncert kameralny 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana Koncert kameralny 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana Koncert kameralny 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana Koncert kameralny 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana Koncert kameralny 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana Koncert kameralny 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana Koncert kameralny 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana Koncert kameralny 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana Koncert kameralny 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana Koncert kameralny 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana Koncert kameralny 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana Koncert kameralny 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana Koncert kameralny 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana